Warszawa i 76 miejscowości w Polsce i Europie, mobilizacja w obronie naszych praw i wspólne odśpiewanie protest piosenki dla Andrzeja Dudy. To zapamiętamy z wczorajszych protestów! Za chwilę ustawy o KRS i SN trafią na biurko Dudy. Niech usłyszy nasz wspólny głos. Nagraj swoją wersję piosenki, wrzuć ją na facebooka, youtube’a z dopiskiem #ToNaszGłos ub wyślij do nas.

Cześć 

w czwartek Warszawie i prawie 80 miejscach w całej Polsce i Europie pokazaliśmy, że walczymy do końca. Głośno domagaliśmy się od Prezydenta Dudy zawetowania niekonstytucyjnych i godzących w nasze prawa ustaw o sądownictwie, niesieni determinacją, że bronimy naszych praw do końca.

Mobilizacja i energia jaka nam towarzyszyła była niesamowita. W Warszawie dwa razy odśpiewaliśmy nasz protest-song. „Handlować wolnym sądem / Prezydencie to niegodne / Usłysz nas, to nasz głos” - wybrzmiało z tysięcy gardeł. W utworze, o którym pisały media, jasno wskazaliśmy, że Duda, który w lipcu zawetował dwie ustawy, teraz jest negatywnym bohaterem. Prezydent może jeszcze wrócić na drogą dialogu z obywatelami i przestać być kukiełką! Piosenka dodała nam otuchy i siły, gdy po demonstracji razem udaliśmy się pod Senat w pełnym energii i zdeterminowanym pochodzie.

Za kilka godzin ustawy trafią na biurko Prezydenta. Mamy jeszcze cień szansy na weta, choć będzie to trudniejsze niż w lipcu, bo Andrzej Duda musiałby zawetować własne projekty. Nie siedźmy cicho w tych ostatnich, decydujących chwilach! Proponuję Ci prostą i przyjemną rzecz, którą możesz zrobić wspólnie z przyjaciółmi i rodziną. Weź komórkę lub kamerę i nagraj swoją wersję piosenki oraz opublikuj ją w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Twitter, Instagram) z hashtagiem #ToNaszGłos lub prześlij nam plik. Link do nagrania wyślij nam na adresTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Niech nasz przekaz płynie z wielu miejsc! Poniżej znajdziesz linki do tekstu piosenki i nagrania wideo.

SPRAWDŹ TEKST PIOSENKI

ZOBACZ NAGRANIE

W lipcu Andrzej Duda ugiął się pod presją tysięcy z nas w całej Polsce. Teraz nasze zadanie jest trudniejsze, dlatego też szukamy niestandardowych form działań. Takich, których jeszcze nikt nie próbował. To chyba pierwszy raz w historii, kiedy tysiące osób odśpiewało pod drzwiami Pałacu Prezydenckiego radosną, pełną nadziei ale zarazem wymowną piosenkę na melodię jednej z świątecznych kolęd.

Aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji to coraz bardziej rozśpiewana ekipa. W listopadzie 2015 roku, gdy Prezydent rozważał czy iść na Marsz Niepodległości zorganizowaliśmy mu wspólne śpiewy pod Pałacem. Odpuścił i nie poszedł. Wtedy było nas kilkadziesiąt osób, teraz jest nas kilka tysięcy.

Dlatego chwyć za komórkę lub kamerę, zaproś znajomych lub rodzinę. Jeśli chcesz, pomyśl o akompaniamencie (pianino będzie równie dobre jak klaskanie w dłonie). Nagraj swoją piosenkę, opublikuj nagranie i podeślij nam link na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Poniżej masz wszystko, czego potrzebujesz! To jak, zrobimy to wspólnie?

SPRAWDŹ TEKST PIOSENKI

ZOBACZ NAGRANIE

Z pozdrowieniami,

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Wczoraj w Pałacu Prezydenckim Prezydent rozpalał chanukowe świece, będące symbolem światła, siły fizycznej i duchowej [1]. My również przyszliśmy pod Pałac ze świecami, których były tysiące. Teraz czas, by Prezydentznalazł w sobie siłę, aby stanąć po stronie obywateli i Konstytucji.Rozpalmy tę energię, nagrywając piosenkę. Opublikuj ją i wyślij nam ją na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule maila wpisując #ToNaszGłos.

[1] Michael Laitman „Chanukowe świece – symbol światła”, 20.12.2015


Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Wolne Sądy

 

 

W tym tygodniu znów wyszliśmy pod Sąd Najwyższy i sądy w całym kraju, aby wesprzeć Pierwszą Prezes SN i sędziów, którzy postanowili być wiernymi Konstytucji. Wcześniej Komisja Europejska uruchomiła procedurę, której efektem może być skierowanie skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE. Nie odpuszczamy! Dorzuć się do naszych kolejnych działań.

Dzień dobry

znów nadeszły gorące dni. To czas, w którym decyduje się przyszłość tego, czy będziemy żyli w państwie prawa.Na naszych oczach dzieje się historia i zapadają kluczowe decyzje. I tak jak rok temu jesteśmy tam, razem, z tysiącami osób w całej Polsce.

W środę Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf przyszła do pracy, stając na straży Konstytucji, która nie pozwala na skrócenie kadencji sędziów SN. Miała nie tylko silne wsparcie większości sędziów Sądu Najwyższego, ale i nas. O ósmej rano, prof. Gersdorf i sędziom towarzyszyły tysiące osób. „Sędziowie są nieusuwalni”, „Wolne Sądy” - znów krzyczeliśmy razem te hasła. Mieliśmy również tarcze z napisem „Konstytucja”, którymi symbolicznie bronimy SN przed wpływem polityków [1]. Już wcześniej w tym tygodniu mobilizacja była niesamowita; w Warszawie demonstrowało co najmniej 10 tys. osób. We wtorek sędzia Gersdorf desygnowała swojego zastępcę na okres tymczasowej ewentualnej nieobecności. Nie skapitulowała, ale skorzystała ze swoich uprawnień jako Pierwsza Prezes [3].  Tymczasem, jeszcze dwa miesiące temu nie było oczywiste czy sędziowie SN zostaną na stanowiskach, apelowaliśmy więc do nich zapalając pod najważniejszym sądem w kraju wielki napis ZOSTAŃCIE [2]. Również na arenie europejskiej upominamy się o wolne sądy. „Europo nie odpuszczaj!” - pod takim hasłem odbywały się w całej Polsce manifestacje, na których domagaliśmy się od Komisji Europejskiej skierowania ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE, wraz z czasowym wstrzymaniem działania tej ustawy. Przygotowaliśmy dziesiątki kolorowych transparentów i setki kartek z tekstem „Ody do radości”, którą wspólnie odśpiewaliśmy. Tu także udało nam się odnieść zwycięstwo. Komisja  Europejska rozpoczęła procedurę, której finałem będzie skierowanie skargi do TSUE!

Wszystko to jest możliwe dlatego, że działamy razem i nie odpuszczamy. To nie koniec naszej batalii. Waży się status dziesiątki sędziów, którzy zgodnie z Konstytucją są nieusuwalni. Aby bronić tej zasady, potrzebujemy środków na kolejne działania. Dorzuć się do nich.

 

Głos protestu pod setkami sądów w całej Polsce musi być słyszalny wszędzie. Już wkrótce niekonstytucyjna, upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa będzie nominować Sędziów Sądu Najwyższego. Oczywiście według klucza dyspozycyjności i lojalności wobec partii rządzącej. Musimy być na to gotowi. 

Środki wpłacane przez aktywistów i aktywistki Akcji Demokracji pozwoliły sfinansować nasze dotychczasowe działania: plakaty, transparenty, naklejki, nagłośnienie, wynajem sceny itp. Szybkie docieranie do tysięcy osób w całej Polsce kosztuje. To, że zrzucamy się na to wspólnie, pozwala nam zachować niezależność.W ostatnich miesiącach byliśmy ważną częścią ruchu, który wywarł wpływ na los sądów, ale kolejne zadania przed nami, a walka o sądy niezależne od polityków, to nie jedyny obszar w jakim działamy. W ostatni poniedziałek byliśmy razem pod Sejmem i na rynkach polskich miast, powstrzymując kolejny zamach na prawa kobiet. Pod presją tysięcy ludzi Sejm nie odważył się jednoznacznie poprzeć zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, ale temat może jeszcze wrócić bo zajęła się nim podkomisja. Nie wiadomo, czym zaskoczy nas władza, dlatego musimy być gotowi. Dorzuć się do naszych kolejnych działań. 

 

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji 

PS Nie działamy w próżni. Jesteśmy skuteczni również dlatego, że działamy wspólnie z największymi ruchami społecznymi w Polsce. Na ulice, w obronie ważnych spraw wychodzą też Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, KOD, ale też stowarzyszenia sędziowskie czy organizacje prawnicze np. Wolne Sądy. To dzięki ich energii i zaangażowaniu możliwe jest działanie w całej Polsce. Wiemy, że aktywiści i aktywistki tacy jak Ty angażują się w różne inicjatywy. Potrzebujemy Twojego wsparcia by robić to nadal! Dorzuć się, abyśmy byli gotowi na kolejne kroki władz.

 

[1]  Małgorzata Gersdorf przyjdzie do pracy. Przed Sądem Najwyższym od rana protest [WIADOMOŚCI DNIA], 4.07.2018 r. , Gazeta.pl

[2]  Sąd Najwyższy. W Warszawie pojawił się napis "Zostańcie". Dlaczego? [ZDJĘCIA], 12.04.2018 r., NaszeMiasto.pl

[3] Manipulacja prezydenta. Prof. Gersdorf nie kolaboruje z PiS. To Duda zaplątał się we własnej ustawie, 3.07.2018 r., Oko.Press

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

We wtorek Ty i ja bronimy Konstytucji

Sędziowie Sądu Najwyższego w specjalnej uchwale wypowiedzieli posłuszeństwo niekonstytucyjnej ustawie. Odwołując się do samej Konstytucji zamierzają bronić Sądu przed przejęciem go przez polityków. Zorganizuj wydarzenie pod sądem w swojej miejscowości we wtorek o godz. 21.00 lub dorzuć się do kosztów demonstracji w Warszawie.

Dzień dobry

sprawa naszej obecności pod sądami 3 lipca wieczorem nabiera nowego sensu. Właśnie przed chwilą dowiedziałem się, że Komisja Europejska uruchamia procedurę zaskarżenia ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości. To pokazuje, że protesty przynoszą skutki.

Jednak ta procedura zajmie tygodnie. A już w środę rano w Warszawie sędziowie będą osobiście bronić Konstytucji. Nasza obecność w wielu miejscach w Polsce we wtorek wieczorem doda im siły i pokaże, że nie są sami. Zorganizuj wydarzenie, dołącz do najbliższego lub dorzuć się do naszej akcji w Warszawie!

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

 

Obrona konstytucji to ja i Ty

Sędziowie Sądu Najwyższego w specjalnej uchwale wypowiedzieli posłuszeństwo niekonstytucyjnej ustawie. Odwołując się do samej Konstytucji zamierzają bronić Sądu przed przejęciem go przez polityków. Zorganizuj wydarzenie pod sądem w swojej miejscowości we wtorek o godz. 21.00 lub dorzuć się do kosztów demonstracji w Warszawie.

Dzień dobry

3 i 4 lipca będziemy pod Sądem Najwyższym w WarszawieSędziowie tego sądu wypowiedzieli posłuszeństwo niekonstytucyjnej ustawie. W środę zamierzają swoim przyjściem do pracy pokazać, że stosują się do Konstytucji, a nie ustawy oddającej sąd w ręce polityków [1]. Na naszych oczach dzieje się historia. W którą stronę się potoczy, może zależeć także ode mnie i od Ciebie.
 
Przed sędziami bardzo trudny czas, nikt nie wie, co się wydarzy w kolejnych dniach. Jak zareaguje rząd? Policja? Inni sędziowie? Wiemy jedno. Naszą wspólną obecnością przed sądami zmieniamy bieg wydarzeń. Wpływamy na decyzje polityków, jak i samych sędziów. Niedawno apelowaliśmy do nich, by trwali w sądzie. Teraz widzimy ich odpowiedź na nasze postulaty. 
 
Sędziowie znajdują się pod dużą presją. Rząd nie próżnuje i właśnie ogłosił nabór na miejsca, z których mają zostać usunięci [2]. Dlatego dzisiaj mam dla Ciebie propozycję – zorganizuj wydarzenie pod sądem w swojej miejscowości lub dołącz do istniejącego, jeśli ktoś inny podjął się już organizacji. Stańmy we wtorek 3 lipca z Konstytucją w ręku, aby sędziowie wiedzieli, że nie są sami.Jeśli nie możesz tego dnia być pod sądem, dorzuć się do organizacji demonstracji w Warszawie. 
 
 
Ludzie na ulicach wychodzący w kluczowych momentach wpływają na decyzje tych, którzy mają władzę. Udziałem w czarnych protestach udawało się nam powstrzymywać zamach na prawa kobiet. I gdy znów są zagrożone [3], protestujemy. 
 
Tak samo obrona niezależności sądów od polityków, wymaga determinacji i wytrwałości. Widzimy jej efekty. Trzy miesiące temu, tysiące z nas, zaapelowało do sędziów SN by trwali na stanowiskach [4]. Przed budynkiem sądu ułożyliśmy wspólnie wielki napis ZOSTAŃCIE. Podpisy pod apelem i zdjęcia z naszych wspólnych działań przekazaliśmy osobiście na spotkaniu Pierwszej Prezes. Wysłaliśmy ponad tysiąc listów do wszystkich sędziów. Jednak do wczoraj nie byliśmy pewni, jaką postawę przyjmą. Dziś widzimy, że nie wywiesili białej flagi. Bądźmy z nimi w tych szczególnych dniach.
 
 
Z nadzieją,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji
 
PS W czwartek Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego jednogłośnie ustaliło, odwołując się do Konstytucji, że prof. Małgorzata Gersdorf pozostaje Pierwszym Prezesem SN do 30 kwietnia 2020 roku. Konstytucja gwarantuje jej tę kadencję, a wszystkim sędziom nieusuwalność ze stanowiska. We wtorek o 21.00 spotkamy się pod sądami, aby pokazać, że Konstytucja obowiązuje. Wszystkich. Kliknij, żeby przejść na stronę z instrukcjami jak założyć wydarzenie lub zobacz, gdzie organizowane są demonstracje.
 
[1] Uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN z dnia 28 czerwca 2018 r.
[2] Andrzej Duda ogłosił wakaty w Sądzie Najwyższym, PAP/parlamentarny.pl, 29.06.2018
[3] Całkowity zakaz aborcji w Sejmie. Projekt Kai Godek w Komisji Polityki Społecznej, Radio Zet, 28.06.2018
[4] https://akcjademokracja.pl/SNzostancie
Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Bronimy polskich sądów!

26 czerwca przed biurem Komisji Europejskiej w Warszawie organizujemy demonstrację. Chcemy, żeby Komisja wzięła pod uwagę głos sprzeciwu wobec upolityczniania sądów. Dyskutuje ona teraz jakie działania chce podjąć. Dorzuć się na organizację demonstracji!

Dzień dobry

26 czerwca w Warszawie organizujemy, wspólnie z innymi organizacjami [1], demonstrację pod hasłem „Europo nie odpuszczaj – Bronimy Polskich sądów”. Rząd rozmawia z Komisją Europejską przedstawiając swoje stanowisko. My za to, wychodzimy na ulicę, aby nasze jasne zdanie, dotyczące upolityczniania sądów, głośno wybrzmiało i zostało usłyszane w Europie. Wiemy, że komisarze śledzą sytuację w Polsce i duża demonstracja może przekonać ich do podjęcia działań. 

Komisja Europejska ma narzędzia, które mogą powstrzymać upolitycznianie naszych sądów. Nie możemy dopuścić do tego, aby podczas podejmowania decyzji usłyszała tylko stanowisko rządu. Chcemy aby głos większości z nas został również wzięty pod uwagę [2]. Bez naszego wyraźnego znaku sprzeciwu komisarze mogą pomyśleć, że ludzie w Polsce odpuścili walkę i pogodzili się z wprowadzanymi zmianami. 

Potrzebujemy dużej demonstracji. Komisja Europejska, następnego dnia będzie dyskutować na temat podjęcia dalszych działań. Potrzebujemy pieniędzy na produkcję banerów i transparentów oraz promocję wydarzenia w mediach społecznościowych. Kliknij poniższy link, aby dołączyć dorzucić się do organizacji.

 

Jako Akcja Demokracja już nieraz wspólnie walczyliśmy z upolitycznianiem sądów. Zainicjowaliśmy  protesty pod hasłem „Łańcuch światła”, które rozlały się na całą Polskę i sprawiły, że Prezydent zawetował w lipcu zeszłego roku ustawy upolityczniające sądownictwo. Ułożyliśmy wspólnie napis „Zostańcie”, skierowany do sędziów, pod siedzibą Sadu Najwyższego oraz rozmawialiśmy z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Część z sędziów podjęła później decyzję, że zostanie na stanowiskach i będzie bronić naszych praw [3].

Żadne z tych działań nie byłoby możliwe bez wsparcia naszych aktywistek i aktywistów. Również teraz go potrzebujemy. Dorzuć się do organizacji wydarzenia.

 

Pozdrawiam,
Piotr Antoniewicz z Akcji Demokracji

PS Komisja Europejska może skierować ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości. W ten sposób powstrzyma upolitycznianie sądów. Aby tak się stało potrzebujemy dużej demonstracji. Kliknij, żeby przejść do strony i dorzucić się do organizacji demonstracji.

[1] Demonstrację organizujemy wspólnie z Frontem Europejskim, Mazowieckim Komitetem Obrony Demokracji, Obywatelami RP, Warszawskim Strajkiem Kobiet, Wolnymi Sądami i Frontem Europejskim.

[2] Większość Polek i Polaków ocenia tzw. reformy sądownictwa jako szkodliwe, ponieważ zwiększają wpływ polityków na sędziów i sądy. Polacy ocenili reformy sądownictwa (sondaż), strona internetowa IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich, 22.06.2018.
[3] Gest sędziego Zabłockiego. Chce zostać w Sądzie Najwyższym, ale na podstawie Konstytucji, oko.press, 28.04.2018.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Cześć,
 
Już 3 lipca jedna partia polityczna przejmie kontrolę nas Sądem Najwyższym. A to oznacza, że całkowite podporządkowanie sądownictwa w Polsce politykom stanie się faktem. Robimy wszystko, żeby do tego nie dopuścić!
 
W środę o sytuacji sądów w Polsce dyskutowali europarlamentarzyści w Strasbourgu. Szefowie największych grup politycznych - od lewa do prawa - zaapelowali do Komisji Europejskiej o skierowanie PiS-owskiej ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE. To efekt naszych wspólnych nacisków.
 
W poniedziałek komisarz Frans Timmermans będzie rozmawiał o stanie praworządności w Polsce z premierem Morawieckim. Musimy utrzymać presję na polityków!
 
Co możesz zrobić?
 
Napisz wiadomość do szefa Komisji Europejskiej i do komisarza Timmermansa. Formularz do wysyłania znajdziesz tutaj
 
Przyjdź na pikietę! Najbliższe odbędą się już w poniedziałek, w tym w Warszawie pod Sądem Najwyższym o g. 21:00. To właśnie teraz jest moment, by wyjść na ulice i wywierać presję na polityków. Mapę protestów w całej Polsce znajdziesz tu.
 
Z nadzieją,
Ignacy z Frontu Europejskiego
 
 
PS. O skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE zaapelowali dotychczas m.in.:
• Ponad 16 tys. obywatelek i obywateli 
• Były Prezydent Lech Wałęsa
• Konferencja Ambasadorów RP
• Ponad 120 organizacji pozarządowych
• Twórcy i naukowcy we wspólnym liście
• Wybitnej renomy profesorowie prawa z całego świata we wspólnym liście
• Towarzystwo Dziennikarskie
• European Civic Forum, Hungarian Civil Liberties Union (HCLU)
• Europejska Partia Ludowa
• Szefowie największych frakcji Parlamentu Europejskiego we wspólnym liście
• Naczelna Rada Adwokacka
• Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie
• Byli prezydenci, premierzy, szefowie MSZ i opozycjoniści we wspólnym liście

 

Zostały 4 dni!

Właśnie teraz Komisja Europejska zastanawia się jak zareagować na zagrożenia dla niezależnego sądownictwa w Polsce. To ostatni moment, by zablokowała niszczenie Sądu Najwyższego. Jeśli komisarze zobaczą setki wiadomości z Polski łatwiej będzie im podjąć decyzję. Napiszesz do nich krótką wiadomość?

 

Dzień dobry

Jeśli Komisja Europejska nie podejmie natychmiast działań w obronie praworządności w Polsce to za 25 dni z Sądu Najwyższego odejdą doświadczeni sędziowie. Ich miejsce zajmą osoby wybrane w upolitycznionej procedurze. Nadzieją na powstrzymanie przejęcia Sądu jest skierowanie przez Komisję Europejską skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Polska jako część Unii Europejskiej korzysta z przepisów, które umożliwiają sprawne funkcjonowanie tak dużej wspólnoty. Na straży ich przestrzegania stoi Komisja Europejska  i Trybunał. Mamy więc prawo oczekiwać, że instytucje te będą działać, gdy prawo jest łamane. Wiemy jednak, że komisarze wahają się jak reagować na niszczące praworządność działania polskiego rządu. Dlatego muszą usłyszeć nasz głos.

„Pierwsze skrzypce” grają: Junker – Przewodniczący Komisji, który dąży do kompromisu z polskim rządem, oraz Timmermans – Pierwszy Wiceprzewodniczący i Komisarz ds. Sprawiedliwości – który głośno mówi o zagrożeniach dla praworządności. Sprawmy, by przed najbliższym posiedzeniem we wtorek, otrzymali wiele głosów z Polski. I aby szala argumentów przechyliła się na stronę obrony wspólnych wartości jaką są niezależne sądy. 

Korzystając z wskazówek i formularza na naszej stronie napisz do nich krótką wiadomość. Możesz pisać po polsku, to jeden z oficjalnych języków UE i wiadomości są tłumaczone. Dzięki temu też komisarze zobaczą, jak wiele osób w autentyczny sposób nie zgadza się na upolitycznianie sądownictwa.

 

 

To nie pierwszy raz, gdy zwracamy się do Komisji Europejskiej w obronie naszych praw. Rok temu apelowaliśmy, by zajęła się sprawą trujących stężeń niebezpiecznych substancji w spowijającym Polskę smogu [1]. Od posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego domagaliśmy się  natomiast, by zajęli stanowisko wobec niesprawiedliwych zapisów międzynarodowej umowy CETA, i udało nam się kilkoro przekonać.

Niemal rok temu wychodząc na ulice ze świecami w setkach miejsc w Polsce pokazaliśmy skalę obywatelskiego sprzeciwu wobec oddawania sądów w ręce polityków. Ten protest był widoczny w Europie i na świecie [2], to nasz wielki sukces. Gdy wykorzystaliśmy już wszystkie drogi działania w Polsce, czas by konkretne kroki podjęły nasze  instytucje w Brukseli, czy Luksemburgu. W końcu jesteśmy również Europejkami i Europejczykami. Napisz do przewodniczących Komisji, by nie zwlekali z działaniem.

TAK, PISZĘ DO NICH!

Pozdrawiam,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Sprawa skierowania przez Komisję Europejską wniosku do Trybunału jest rozważana w Komisji. Ostatnio też usłyszała w tej sprawie mocny głos ponad 120 organizacji społecznych, Lecha Wałęsy czy też największej partii w Parlamencie Europejskim [3]. Teraz czas, by komisarze zobaczyli Twoją wiadomość i dowiedzieli się, jak wielu z nas sprzeciwia się upolitycznieniu sądów przy niemal niewidocznej reakcji z ich strony! Mamy prawo korzystać również z europejskim instytucji, kiedy mowa o obronie naszego prawa do niezależnego sądu. 

 

[1] Skarga do Komisji Europejskiej na smog. 24 tysiące podpisów, TVN24, 17.02.2017

[2] In Poland, an Assault on the Courts Provokes Outrage, New York Times, 19.07.2017

[3] Poland's Walesa throws weight behind appeal to EU over reform of courts, Reuters, 05.06.2018 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Jest nadzieja dla Sądu Najwyższego

Dzień dobry 

jeśli 3 lipca zacznie obowiązywać PiSowska ustawa o Sądzie Najwyższym, doświadczeni sędziowie zostaną usunięci i zastąpieni politycznymi nominatami. Mamy jednak szansę powstrzymać tę zmianę. Jest nią Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Aby uruchomić tę procedurę potrzebny jest zdecydowany głos obywatelek i obywateli.

Komisja Europejska musi zaskarżyć ustawę już na początku czerwca, żeby było to możliwe. Wiemy, że urzędnicy w Brukseli z uwagą przyglądają się głosom płynącym z Polski. Nie podejmą jednak działań, jeśli nie zobaczą wyraźnego obywatelskiego poparcia dla takiego działania.

Dlatego szeroka koalicja organizacji społecznych wystosowała apel. To ważny, nowy głos w działaniach w obronie niezależności sądownictwa. Kliknij w poniższy link, aby go podpisać.

Nasza Demokracja to strona internetowa, która umożliwia każdemu i każdej z nas podejmowanie i wygrywanie spraw, które są dla nas ważne. Na stronie internetowej każdy może utworzyć kampanię, przygotować apel. A po zebraniu odpowiedniego poparcia tworzyć wydarzenia i kontaktować się z osobami, które złożyły pod nim swój podpis. Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz działać na rzecz ochrony środowiska, praw człowieka, sprawiedliwości czy demokracji, to odpowiedni adres.

Apele zakładane na portalu Nasza Demokracja już zmieniają rzeczywistość. Ostatnio dzięki podpisom zebranym na stronie udało się pozbawić tytułu profesorskiego Krystynę Pawłowicz, posłankę znaną z języka pełnego nienawiści. Wcześniej aktywiści z Opola doprowadzili do przyjęcia uchwały antysmogowej dla województwa.

Teraz jest ostatni moment, by Komisja Europejska zajęła zdecydowane stanowisko w sprawie politycznego zamachu na Sąd Najwyższy. Do tego potrzebny jest także Twój głos.

PODPISZ APEL!

Pozdrawiam,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Jesteśmy w Unii Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości, orzeka w sprawach dotyczących porządku prawnego Unii i jest tak samo naszym Trybunałem jak Sąd Najwyższy, czy Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Podobnie, jak powstrzymał nielegalną wycinkę w Puszczy Białowieskiej, teraz może powstrzymać nieodwracalne zmiany w sądownictwie. Komisja musi jednak szybko zadziałać. Kliknij i podpisz, aby dotarł do niej Twój głos!

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Po spotkaniu z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego 

W piątek razem z Weroniką Paszewską, spotkałem się z I Prezes SN. W Twoim imieniu zaapelowaliśmy by pozostała na stanowisku i broniła naszych praw. Tego samego dnia uwzględniła nasz wspólny postulat. Wiemy jednak, że wielu sędziów się waha, a nasz głos ma znaczenie. Możesz dotrzeć do nich bezpośrednio, pisząc list, który zaniesiemy do SN!

Dzień dobry

to co wydarzyło się w zeszłym tygodniu było niezwykłe i ważne. Najpierw kilkaset osób w Warszawie stanęło za wielkim, ułożonym ze świec napisem ZOSTAŃCIE – naszym apelem do sędziów Sądu Najwyższego. Następnego dnia, w piątek, byłem razem z Weroniką Paszewską na spotkaniu z I Prezes prof. Małgorzatą Gersdorf. Przekazaliśmy jej zdjęcie z wydarzenia oraz apel z ponad 10 tys. podpisów.

Nasz głos został wysłuchany. Kilka godzin później, Małgorzata Gersdorf publicznie oświadczyła, że m.in. głosy obywateli skłoniły ją do decyzji, która pozwala jej pozostać na stanowisku [1]. To dzięki Tobie i pozostałym tysiącom osób, nieupolityczniony Sąd Najwyższy trwa! Wiemy jednak, że wciąż wielu sędziów waha się co zrobić w obecnej sytuacji.

Podczas spotkania I Prezes ze wzruszeniem prosiła, by podziękować wszystkim za zaangażowanie w obronię niezależności sądów. Tak więc dziękuję za Twoje oddanie tej sprawie! Po tym spotkaniu, wiemy że dla sędziów ważny jest kontakt z obywatelami. Dlatego teraz napiszmy jak najwięcej osobistych listów do wszystkich sędziów Sądu Najwyższego.

Ważne, aby Twój głos zdążył dotrzeć przed zaplanowanym na początek przyszłego tygodnia Zgromadzeniem Ogólnym sędziów SN. Jeśli napiszesz swój list do czwartku, zespół Akcji wydrukuje go i zaniesie przed tym zebraniem. Na naszej stronie znajdziesz wskazówki i formularz do wpisania Twojego listu.

 

Jeśli do sędziów dotrze nasze przesłanie, jest szansa, że podejmą korzystne dla obywateli decyzje, by trwać na stanowiskach i nie ustępować miejsca partyjnym nominatom. Jeśli jednak skupią się tylko na kwestiach procedur, to ci, którzy już szykowali się na sędziowską emeryturę mogą odejść i ułatwić PiS-owi przejmowanie SN. A wiemy już, że nasze głosy mają wpływ na ich decyzje!

Zostańcie

Siła ludzi wychodzących na ulice w ważnych dla nich sprawach otwiera drzwi do niedostępnych zwykle gabinetów i stwarza przestrzeń do ważnych rozmów. Tak było też miesiąc temu, gdy demonstrowaliśmy pod siedzibą Generali w Polsce. Niespodziewanie wyszedł do nas zarząd firmy i zaprosił na trudne rozmowy o tym, jak ich inwestycje w przemysł węglowy negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Teraz czas, by Twoje osobiste przesłanie otrzymało jak najwięcej sędziów. By bez względu na politycznie motywowane procedury, trwali na stanowiskach.

 

Pozdrawiam,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS I Prezes SN w piątek zwołała też posiedzenie nowej, niekonstytucyjnej Krajowej Rady Sądownictwa (jednocześnie podkreślając swoje zastrzeżenia co do tego organu). Nie takiej decyzji się spodziewałem. Po spotkaniu z nią wiem, jak trudna była to dla niej decyzja. Wiem także, że skandaliczne prace w parlamencie i tak spowodowałyby szybkie zwołanie KRS, niezależnie od stanowiska I Prezes SN.  Jednocześnie tą decyzją prof. Gersdorf  unika ataków za niezwoływanie KRS, mogących prowadzić do prób jej odwołania. Mam nadzieję, że teraz łatwiej jej będzie jak najdłużej bronić niezależności SN. Teraz czas aby nasz głos dotarł do pozostałych sędziów – napisz do nich list!

[1] Prezes Gersdorf zwołała posiedzenie KRS. To był hamletowski wybór, Polityka.pl, 13.04.2018

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

W tym miesiącu Komisja Europejska będzie decydować, jak dalej postępować z polskim rządem, po tym jak zlikwidował niezależność sądownictwa w Polsce. To kluczowy moment. Chcę wziąć pod uwagę Twoje zdanie, kiedy będę decydował o dalszych działaniach. 5 minut na udzielenie odpowiedzi na 2 pytania ma duże znaczenie dla skuteczności naszego ruchu! 

Co zrobi Komisja?!

Dzień dobry 

obecna władza doprowadziła do demontażu niezależności sądownictwa – jednego z filarów demokracji. Przejmując Krajową Radę Sądownictwa (KRS) i usuwając najbardziej doświadczonych sędziów Sądu Najwyższego (SN), zapewnia sobie wpływ na wyroki i wynik wyborów.

Od ponad roku głośno protestujemy. Naszą siłą są jednoczesne działania tysięcy osób w całej Polsce. Demonstrujemy na ulicach, podpisujemy apele, piszemy setki osobistych listów do sędziów, by ci do końca bronili naszych praw. Dzięki tym działaniom kolejni sędziowie deklarują gotowość pozostania w SN [1]. Aktywistki i aktywiści Akcji zrzucili się też na protest przed rozpoczęciem prac niekonstytucyjnej KRS. Dzięki temu udało się dotrzeć do mediów z naszym przekazem [2].

Zegar tyka. W przyszłym tygodniu ważyć się mają losy sporu toczonego między polskim rządem a Komisją Europejską [3]. Wkrótce wypowie się również Europejski Trybunał Sprawiedliwości [4]. Ucierpieć może zarówno reputacja, jak i budżet Polski. Potrzebujemy teraz podjąć decyzję o dalszych działaniach. Chcę, by do dalszej obrony naszych praw energia tkwiącą w naszym ruchu została wykorzystana w pełni. Czy mogę zatem liczyć także Twoją opinię o tym, jak działać dalej? Kliknij link i odpowiedz na 2 pytania.

KLIKNIJ, ABY DAĆ ZNAĆ, JAK DZIAŁAĆ DALEJ!

To nie pierwszy raz, gdy aktywiści i aktywistki Akcji kształtują kierunek działań naszego ruchu. W ten sposób zdecydowaliśmy, by demonstrować pod oknami Prezydenta, czy też wystosować apel do sędziów SN. Dzięki temu głos 12 tysięcy osób doprowadził do osobistego spotkania z I Prezes SN i przekazania naszych postulatów.

W ankiecie pytam Cię m.in. o to, czy powinniśmy skierować nasze postulaty do instytucji europejskich. To jeden z naszych dylematów. Z jednej strony znów mogą się posypać na nas gromy, że „donosimy na Polskę”. Z drugiej wierzę, że to są nasze instytucje, do których mamy prawo się zwracać, gdy zawodzą inne. Tak było m.in. rok temu gdy złożyliśmy, popartą przez ponad 26 tys. osób, skargę do Komisji Europejskiej na bezczynność polskich władz w sprawie trującego nas smogu. Wkrótce spodziewamy się decyzji w tej sprawie. A jakie działania powinniśmy podjąć teraz, aby do końca bronić naszych praw do niezależnego sądu?

KLIKNIJ I PODZIEL SIĘ OPINIĄ!

Pozdrawiam,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Nadchodzą zmiany w prawie, które dadzą Tobie więcej kontroli nad tym, co dzieje się z Twoimi danymi.  Akcja Demokracja korzysta z Twoich danych, które zostawiasz podpisując np. apele – inaczej nie moglibyśmy wysłać Ci tej wiadomości. Zgodnie z nowym prawem potrzebujemy spytać Cię, czy chcesz nadal otrzymywać wiadomości od nas? 

[1] W SN gotowych pozostać 13 sędziów spośród tych, którzy ukończyli 65 lat, Gazeta Prawna, 07.05.2018

[2] Nominaci PiS i Kukiza przejmują KRS. Leszek Mazur nowym szefem Rady, wyborcza.pl, 27.04.2018

[3] Porozumienie z Komisją Europejską do 14 maja? Szef MSZ: trudno powiedzieć, tvn24.pl, 07.05.2018

[4] Trybunał Sprawiedliwości zdecyduje czy reforma sądownictwa w Polsce pozwala na uczciwy proces, Gazeta Prawna, 04.05.2018

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Sąd Najwyższy

Wczoraj weszła w życie ustawa o Sądzie Najwyższym (SN). Sędziowie SN będą musieli podjąć decyzję: pozostać na stanowisku czy odejść. Powiedz im, żeby zostali i stali na straży wolnych wyborów i prawa, które nie jest pisane pod dyktando polityków!

Dzień dobry 

wczoraj weszła w życie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, która niszczy niezależność wymiaru sprawiedliwości. 87 sędziów [1] staje przed dramatycznym wyborem. Zostać w tym niekonstytucyjnym ciele, czy odejść. Ci, którzy ukończyli, lub wkrótce ukończą  65 rok życia, mają miesiąc na decyzję. Będzie ona miała konkretne skutki dla nas wszystkich. To nam sędziowie ślubowali stać na straży prawa [2]. Dlatego to my dziś powinniśmy jasno powiedzieć: zostańcie bronić wolnych wyborów i naszych praw!

Sąd Najwyższy decyduje o ważności wszystkich wyborów w Polsce, m.in. rozpatruje protesty wyborcze. Jeśli starzy sędziowie odejdą, na ich miejsce pojawią się nowi – wskazani przez, już przejętą przez PiS, Krajową Radę Sądownictwa. Jak zachowają się, gdy trzeba będzie rozstrzygać wątpliwości? Czy oprą się naciskom partii rządzącej?

Decyzje Sądu Najwyższego mają też konkretne znaczenie dla każdej i każdego z nas. Kilka dni temu SN uznał, że kobietom samozatrudnionym należy się prawo do zasiłku macierzyńskiego [3]. Stanął też po stronie obywateli i obywatelek, którym władze publiczne zakazują pokojowych zgromadzeń [4]. Na te wyroki powołują się potem inne sądy.

Sędziowie wahają się, co zrobić. Rezygnacja może być kusząca, ponieważ trwanie na stanowisku to dalsze narażanie się na ataki rządzących. Jasny głos od obywatelek i obywateli pomoże im podjąć tę decyzję. Chcemy, by pozostali na stanowisku! Zespół Akcji przekaże sędziom osobiście głos społeczności Akcji Demokracji, jak tylko zbierzemy 10 tys. podpisów pod apelem. Już teraz dołącz swój głos!

 

Nasze działania są widoczne i spektakularne. Tak było w Czarny Piątek, gdy aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji rozdawali dłonie-transparenty z napisem „Stop zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej”. Stały się ważnym elementem demonstracji w obronie praw kobiet. Podobne działania będziemy podejmować w obronie państwa prawa i trójpodziału władzy. Apel do sędziów SN to nie nasze ostatnie słowo!

Konstytucja mówi wyraźnie: „Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz.” [5]. Ustawy sądowe przepchnięte ostatnio przez PiS, w tym ustawa o SN, łamią tę zasadę. Ale możemy dbać o tę odrębność, apelując do sędziów o pozostanie na stanowiskach! 

Im więcej sędziów uda nam się do tego przekonać, tym więcej będzie orzeczeń Sądu niezależnych od polityków. Naszym zdecydowanym działaniem możemy postawić tamę możliwym nadużyciom w trakcie wyborów. Dołącz swój głos do apelu!

 


Pozdrawiam,
Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS 65-letni sędziowie, którzy postanowią zostać, muszą w tym celu złożyć na ręce Prezydenta „oświadczenie woli” - tak mówi nowa ustawa. Mimo że, zgodnie ze starą ustawą, której powinni być wierni, mają oni prawo zasiadać w Sądzie Najwyższym jeszcze przez 5 lat. W tym czasie odbędą się wybory samorządowe, parlamentarne, prezydenckie i do Parlamentu Europejskiego. Dlatego chcemy, by wypełnili ślubowanie sędziego Sądu Najwyższego i trwali na stanowiskach. Jeżeli Prezydent nie uwzględni ich woli, to na niego spadnie odpowiedzialność za złamanie Konstytucji. Podpisz apel do sędziów o pozostanie na posterunku!

 

[1] Wśród 87 sędziów Sądu Najwyższego, znajduje się 28 osób, które ukończyło 65 lat i jeśli w ciągu miesiąca nie poproszą prezydenta o zgodę na dalszą pracę, przejdą na emeryturę. Pozostałym ustawa umożliwia w ciągu 6 miesięcy przejście w stan spoczynku.

[2] Art. 27 Ustawa Dz.U.2016.0.1254 t.j. - Ustawa z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym.

[3] Precedensowy wyrok SN ws. zasiłku macierzyńskiego i samozatrudnienia,  źródło 29.03.2018 r. 

[4] Organizatorzy kontrmiesięcznic wygrali przed SN. Wojewodzie grozi kara więzienia za ich zakazywanie, Oko.Press, 28.03.2018 r. 

[5] Art. 173 Konstytucji.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

 

Sądy Ziobry

PiS z Kukizem dobili demokrację w Polsce. OddaliKrajową Radę Sądownictwa w ręce Ziobry. Losy sądownictwa stanęły pod ogromnym znakiem zapytania. Czy łamiący Konstytucję dotkliwie odczują konsekwencję swoich czynów? Zależy to od decyzji, którą chcę podjąć wspólnie z Tobą. Odpowiesz na kilka pytań?

 

Dzień dobry

wczoraj w Sejmie PiS z Kukizem’15 zlikwidowali niezależność sądownictwa w Polsce. To bardzo smutny dzień, pozostawiający nas w wielkiej niepewności.Do „Krajowej Rady Ziobrownictwa” wybrano 15 osób, w większości związanych z ministrem sprawiedliwości . Jak będą się zachowywać sędziowie z politycznego nadania? Jak zareaguje społeczność międzynarodowa na tak rażące pogwałcenie trójpodziału władzy?

Wiemy, że w geście sprzeciwu prezeska Sądu Najwyższego, Małgorzata Gersdorf, zrezygnowała z przewodniczenia tej Radzie. Mandaty pozostałych sędziów z obecnej KRS wygasły. Rządzącym zależy, aby nowa „Rada” jak najszybciej rozpoczęła działalność. Ma wszak decydować o obsadzaniu nowych stanowisk sędziowskich w sądach w całej Polsce.

Dzięki naszemu ruchowi nikomu nie znana instytucja, jaką była KRS, znalazła się w centrum ogólnopolskiej debaty. Teraz przed nami nowe wielkie wyzwanie. Musimy zadbać, by nasza mobilizacja nie osłabła. W najbliższy poniedziałek będziemy decydować w zespole Akcji, co robimy dalej. Twój głos oddany w krótkiej ankiecie, pozwoli nam podjąć takie działania w dalszej obronie demokracji, w które włączy się jak najwięcej osób.

Jeśli nasz ruch wygaśnie, to PiS będzie przejmował kolejne instytucje demokratycznego państwa – i to bez ponoszenia wysokich kosztów politycznych. Pomóż nam wybrać najlepszy pomysł na dalsze działanie. Kliknij poniżej, by wybrać najcelniejszą odpowiedź na obecną sytuację.

PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ

Równo rok temu rozpoczęliśmy naszą batalię o niezależne sądy. Mieliśmy momenty podniosłe, jak Łańcuch Światła w setkach miejscowości. Sukcesy, jak dwa niespodziewane prezydenckie weta, czy odśpiewana Dudzie w twarz „kolęda”. Wszystko dzięki wspólnocie, którą tworzymy.

W tym samym czasie wspólnie walczyliśmy o inne ważne sprawy. Także sięgając do zbiorowej mądrości. Wspólnie, dzięki ankiecie,zdecydowaliśmy o kierunku działań w obronie praw kobiet. I odnieśliśmy małe zwycięstwo: największa partia opozycyjna w kluczowym głosowaniu zajęła jasne stanowisko i wyciągnęła konsekwencję wobec tych, którzy umożliwili dalsze prace nad ustawą jeszcze bardziej ograniczającą prawo do aborcji. Dziś proszę Cię o opinię w sprawie dalszych kroków w obronie niezależności sądownictwa.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Dziękuję,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS W naszym wspólnym apelu, który podpisało ponad 60 tysięcy osób, apelowaliśmy do polityków, m.in. o to, by nie niszczyli niezależności KRS. Zniszczyli. Teraz możemy sprawić, by zostało im to zapamiętane. Możemy to zrobić na wiele różnych angażujących nas sposobów. Także od Twojego głosu zależy, co zrobimy. A nie mamy wiele czasu, bo PiS z pewnością nie zwolni w swojej destrukcyjnej misji. Wypełnisz ankietę i podzielisz się Twoim zdaniem?

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Dzień dobry

w środę Prezydent podpisał ustawy zmieniające ustrój Polski i oddające partii rządzącej kontrolę nad sądami. Oglądałam jego wystąpienie z pewnym niedowierzaniem. Tak, do ostatniej chwili miałam cień nadziei, że to się nie wydarzy.

W takich momentach mogą nam towarzyszyć różne emocje. Wściekłość, smutek, strach. To wszystko jest zrozumiałe. Stoimy przed nieznanym. Nie wiemy, jak szybko sądy zostaną przejęte przez podporządkowanych politykom ludzi. Nie wiemy, jak daleko posunie się PiS we wpływaniu na wyniki wyborów samorządowych i parlamentarnych. Doświadczenie uczy nas, że będą to działania zdecydowane, łamiące Konstytucję i złożone wcześniej przysięgi [1].

Ta odrobina nadziei, która pozwalała mi do ostatniego momentu wierzyć choć trochę w weta Prezydenta, towarzyszy mi też dzisiaj. Mamy siebie nawzajem. Już nie raz pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie dokonać wielkich rzeczy. Od 2015 roku w Polsce powstały liczne grupy aktywistów i aktywistek. Jedni skupiają się wokół Akcji Demokracji, inni działają w lokalnych zespołach różnych organizacji i grupach nieformalnych [2]. Wielokrotnie łączymy siły i wspólnie stajemy w obronie naszych praw. Tak było w lipcu, listopadzie i grudniu.

Tak więc to nie koniec. To dopiero początek. W trakcie przerwy świąteczno-noworocznej, zachęcam Cię do złapania chwili oddechu, ponieważ przed nami długa droga. Nabierzmy sił, tak, żebyśmy w 2018 roku wszyscy razem kontynuowali to, co tak dobrze nam się wspólnie udaje.

Będziemy dalej zachęcać Cię do wspólnych działań. To w nich tkwi nasza siła. Będziemy się spotykać, dzwonić do siebie, organizować demonstracje, tworzyć piosenki, pisać listy, wymieniać się pomysłami. Będziemy bronić środowiska i praw nas wszystkich. Autorytarne rządy [3] w Polsce kiedyś się skończą. A wtedy będziemy to razem świętować!

Z pozdrowieniami,

Weronika Paszewska z Akcji Demokracji

PS Niezależnie od tego, jak spędzasz przerwę świąteczną, życzę Ci w tym czasie dużo spokoju i odpoczynku. Zespół Akcji też będzie odpoczywać. W przyszłym roku odezwiemy się do Ciebie i będziemy robić razem wspaniałe rzeczy. Wierzę w to mocno.

[1] Prezydent Andrzej Duda, kiedy w 2015 roku obejmował urząd, przysięgał: “Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. Dzisiaj już nie mamy wątpliwości, że kłamał.

[2] M.in. lokalne grupy Komitetu Obrony Demokracji, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, „Dziewuch”, lokalne Łańcuchy Światła, jak również indywidualni lokalni działacze i działaczki.

[3] Rzeczy trzeba nazywać po imieniu. PiS dąży do przejęcia władzy w demokratycznych instytucjach. Nie mamy już funkcjonującego Trybunały Konstytucyjnego, publiczne media są w pełni podporządkowane, pakiet trzech ustaw o sądownictwie oddał kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości politykom partii rządzącej. Parlament podporządkowany jest prezesowi Kaczyńskiemu i jego rozkazom.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Tweetnij przeciwko przejmowaniu sądów 

Cześć 

w najbliższych godzinach decydować się mogą losy przejęcia sądów przez PiS. Posłowie mają zdecydować o poparciu dla sędziów-kandydatów do niekonstytucyjnej Krajowej Rady Sądownictwa.

PO, Nowoczesna i PSL zapowiedziały bojkot tej skrajnie upolitycznionej procedury. Kukiz’15 się waha. „Zastanawiamy się, co zrobić, musimy się przyjrzeć tym sędziom – mówi Stanisław Tyszka z Kukiz’15”. Część posłów od Kukiza uważa jednak, że należy wskazać kandydatów [1].

15 kandydatów do KRS Sejm ma wybrać większością trzech piątych głosów. To się nie uda, jeśli udziału w wyborze nie weźmie klub Kukiz’15. Wtedy wybór zostanie przeprowadzony zwykłą większością głosów, więc wtedy wystarczą już tylko głosy PiS.

Jeśli Kukiz’15 nie poprze kandydatów do KRS, cała odpowiedzialność spadnie wyłącznie na PiS, które i tak ostatecznie zadecyduje o wyborze sędziów. Jednak gdy odbędzie się to wyłącznie rękami posłów i posłanek partii rządzącej, stracą oni argument, że to demokratyczna procedura. Ma to szczególne znaczenie, gdy w UE ważą się losy procedury kontroli praworządności w Polsce.

Zapewne obecnie trwają między PiS a Kukiz’15 polityczne targi o udział w tej procedurze. Niech zobaczą na swoim twitterowym koncie, że patrzymy im na ręce. Na wcześniejszych etapach procedury wyborów do KRS, Kukiz'15 nie przedstawiał swoich kandydatów. Oczekujemy konsekwencji!

Wyślij twitta do Stanisława Tyszki, Wicemarszałka Sejmu z Kukiz’15, aby jak najszybciej przekonać go do nie brania udziału w wyborach kandydatów do KRS!

KLIKNIJ, ABY WYSŁAĆ TWITTA!

Pozdrawiam,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji 

[1] Krajowa Rada Sądownictwa na politycznym finiszu, Gazeta Prawna, 27.02.2018

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Dzień dobry

ten tydzień to kluczowy moment w naszej wspólnej batalii o niezależne sądy, wolne wybory i …wolną Polskę. Wybieramy się we wtorek pod Senat, gdzie będą trwały prace nad niekonstytucyjnymi ustawami Prezydenta. Będziemy też w czwartek o 19.00 pod siedzibą Andrzeja Dudy. Ale to, co może przynieść prawdziwą zmianę, to ludzie tacy jak Ty w dziesiątkach, setkach miast i miasteczek.

Dlatego wysyłam jeszcze raz mój e-mail z piątku. Być może mógł Ci umknąć, a teraz jest czas na wspólne działanie. Zorganizuj wydarzenie w czwartek w swojej okolicy, zjednoczmy się w łańcuchu ludzi i światła.

Z nadzieją,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

 

Dzień dobry

przed nami czas wielkiej próby. Przyszły tydzień będzie decydujący. Dzisiaj Sejm przegłosował likwidację niezależności sądów. Od wtorku w przyszłym tygodniu ustawami (o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym) zajmie się Senat. Później trafią na biurko Prezydenta. Tak naprawdę PiS głosuje za przejęciem kontroli nad naszymi prawami oraz wolnymi wyborami. Dalej jest już groźny autorytaryzm.

Andrzej Duda już raz, niespodziewanie, powiedział „weto”. Niestety później zakpił z Konstytucji, przedstawiając swoje propozycje ustaw i za to spoczywa na nim konstytucyjna odpowiedzialność. Zamiast konsultacji z ekspertami i społeczeństwem, kupczył naszymi prawami z Jarosławem KaczyńskimTo jednak on wciąż ma możliwość wycofania lub zawetowania tych ustaw. W przyszłym tygodniu powiedzmy mu głośno: patrzymy. I nie zapomnimy.

W lipcu protestując na ulicach w tak wielu miejscach, umocniliśmy nasz obywatelski ruch. Prędzej czy później PiS zapłaci za to polityczną cenę. Teraz czas na nas. Mimo świąt za pasem, trzeba do listy zadań dodać protest na ulicach naszych miast i miasteczek. Obecna władza obawia się niespodziewanych demonstracji, szczególnie takich, które obejmą całą Polskę. Wiemy też, że gdy zacznie jedna osoba, taka jak Ty, znajdą się kolejne, które dołączą. Już dziś rozpocznij organizację wydarzenia w Twojej okolicy!

Zacznij od założenia wydarzenia na Facebooku i zaproszenia znajomych. Kliknij, aby znaleźć więcej informacji i zacząć działać.

CHCĘ ZORGANIZOWAĆ WYDARZENIE W SWOJEJ OKOLICY!

Możesz też się dorzucić. Będziemy nagłaśniać ogólnopolską mobilizację, zorganizujemy demonstrację w Warszawie i wesprzemy lokalnych organizatorów. Naszą siłą jest także to, że możemy powiedzieć: protesty organizuje i finansuje cała Polska.

CHCĘ DORZUCIĆ SIĘ DO OGÓLNOPOLSKICH DZIAŁAŃ!

Od kilku dni dzień i noc pod Sejmem w Warszawie protestuje niewielka grupa ludzi. Solidaryzujemy się z nimi. Jako ogólnopolski ruch, wciąż szukamy też nowych możliwości wpływania na bieg wydarzeń. Zalaliśmy Prezydenta osobistymi listami opisującymi nasze nadzieje na życie w wolnej Polsce. Niemal zatkaliśmy prezydencki faks, wysyłając ponad 1700 wiadomości do Zofii Romaszewskiej. To ona wszak stała za lipcowymi wetami. Dwa tygodnie temu wychodząc na ulice w ponad 150 miejscach w Polsce pod hasłem 3xW, przebiliśmy się do powszechnej świadomości, że stawką jest Wolna Polska i Wolne Wybory.

Działamy nie tylko w Internecie. Włączaliśmy się w pierwsze protesty przeciwko próbom ograniczania praw kobiet. Z mieszkańcami i mieszkankami Wielkopolski obroniliśmy ich prawo do spokojnego życia, którego było zagrożone przez przemysł węgla brunatnego [1]! Idzie Nowy Rok, a my idziemy domagać się wolnych sądów oraz wolnych wyborów. Jednoczymy się w Łańcuchu ludzi w całej Polsce. Moc jest we mnie, w Tobie, w Twoich bliskich. Pokażmy to jeszcze raz. Kliknij, aby zorganizować wydarzenie lub dorzucić się do działań.

CHCĘ ZORGANIZOWAĆ WYDARZENIE W SWOJEJ OKOLICY!

CHCĘ DORZUCIĆ SIĘ DO OGÓLNOPOLSKICH DZIAŁAŃ!

Dzięki, że działamy razem,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Być może czujesz podobnie jak ja, że nie ma obecnie takiej wiary i przekonania jak w lipcu. Wtedy też wiele osób nie wierzyło, że walec PiS się zatrzyma. W tym kluczowym momencie nie może Ciebie zabraknąć. Ważne, by wyszła cała Polska. Nawet jeśli w Twojej miejscowości mieszka kilkadziesiąt osób, wśród nich znajdą się tacy, którzy widzą sprawy podobnie. Załóż wydarzenie i ich zaproś, a jeśli możesz, dorzuć się do ogólnopolskiej akcji.

[1] ZE PAK: GDOŚ uchylił decyzję środowiskową RDOŚ dla odkrywki Ościsłowo, money.pl, 30.11.2017

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

150 miejsc, tysiące osób pod Pałacem Prezydenckim i sądami w całej Polsce oraz jasne przesłanie: Wolne Sądy, Wolne Wybory, Wolna Polska – tak było na demonstracjach, w których uczestniczyliśmy w całym kraju! Przy kolejnych chcemy informować o nich sprawniej i szybciej, by mócreagować nim będzie za późno. Zostaw nam swój numer telefonu, aby otrzymać informacje o kolejnych działaniach na swoją komórkę.

PODAJ NUMER!

SMS w obronie sądów

Dzień dobry

Wolne Sądy, Wolne Wybory, Wolna Polska – te hasła wybrzmiały w ponad 150 miejscowościach. Gromadziliśmy się pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie, głównych placach miast, w małych miejscowościach, pod sądami i polskimi ambasadami zagranicą. Mieliśmy jasny i czytelny komunikat: nie ma zgody na oddanie niezależności sądów w ręce polityków, nie godzimy się na przekazanie im zatwierdzania wyników wyborów.

Były nas dziesiątki tysięcy osób, a tę mobilizację osiągnęliśmy zaledwie w kilka dni. Lawinowo rosła liczba miejsc, w których odbywały się protesty. Tak jak w lipcu, w większości miejsc protestowaliśmy w formule, która pozwala włączyć jak najwięcej osób: bez liderów i flag partii politycznych [1], w podniosłej atmosferze, odgrywając i odśpiewując hymn oraz Odę do Radości.

Udało nam się dotrzeć z przekazem, że chodzi nie tylko o niezależne sądownictwo, ale również o to, czy w ogóle będą odbywały się wolne wybory[2]. W tym tygodniu sejmowa komisja pracuje nad ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Jeśli partia rządząca utrzyma ekspresowe tempo, z którego jest znana, wkrótce trafią one do Senatu i Prezydenta. Musimy być gotowi na każdy scenariusz i na to, że być może znów będzie trzeba wyjść tłumnie na ulice. Wtedy, gdy trzeba działać szybko najlepszą formą komunikacji są SMS-y. Jeśli w sytuacji zagrożenia chcesz otrzymać informacje o kolejnych protestach, zostaw nam swój numer. Będziemy korzystać z tej formy komunikacji, tylko w wyjątkowych sytuacjach.

KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO FORMULARZA!


Mapa demonstracji w obronie wolnych sądów i wolnych wyborów pokryła Polskę od morza do Tatr. Czasem były to protesty po kilkanaście osób, czasem wielotysięczne manifestacje. Ważne natomiast, że wszędzie wybrzmiał ten sam głos. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, Adama Bodnara skala protestów była porównywalna z lipcowymi [3]. I to mimo mniej sprzyjających warunków atmosferycznych. W piątkowy wieczór hasło #WolneSądy było numerem jeden!

Niepokoją nas informacje, że biorący udział w legalnych demonstracjach coraz częściej są szykanowani, prokuratura i policja prowadzą śledztwa, którymi objęto już kilkaset osób w Polsce [4]. Część działaczy niedługo stanie przed sądem. Już teraz w kampanii „Komisariaty bez tortur” apelujemy o zapewnienie adwokata przy przesłuchaniach i zatrzymaniach. Ale to nie wystarczy, jeśli nie będzie sprawnego i niezależnego wymiaru sprawiedliwości. Czy podległy politykom sąd będzie w stanie wydać sprawiedliwy wyrok? Tego dotyczyły też nasze demonstracje! [5]

Razem musimy być w stanie reagować błyskawicznie, właśnie wtedy, gdy mamy możliwość wpłynięcia na bieg wydarzeń, jak w lipcu tego roku.Dlatego proszę Cię o przekazanie Twojego numeru telefonu. Nie będziemy go nadużywać, natomiast w decydującym momencie dostaniesz od nas SMS-a z informacją o protestach. Potem możesz go wysłać znajomym, aby i oni dowiedzieli się o naszych działaniach.

KLIKNIJ, ABY PODAĆ SWÓJ NUMERZ pozdrowieniami,

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Gościem warszawskiej demonstracji była m.in. sędzia Kazimierza Machcewicz – jedna z legendarnych sędziów niezłomnych Solidarności, którzy w stanie wojennym, mimo nacisków politycznych, uniewinniali zatrzymanych działaczy opozycji. Ilu sędziów będzie stać na takie działania, w sytuacji, gdy sądy zostaną przejęte przez polityków. Lepiej tego nie sprawdzajmy i zmobilizujmy się. Zostawisz nam swój numer? Kliknij tutaj, aby go podać.

[1] Partie polityczne oraz ich liderzy i liderki są nierozerwalną częścią systemu demokratycznego. Ich rolą jest pilnowanie spraw w Parlamencie. Nasze doświadczenia i liczne głosy aktywistów i aktywistek wskazują jednak, że chcemy przede wszystkim jednoczyć się jako zatroskani obywatele i obywatelki. Na emblematy przyjdzie jeszcze czas.

[2] Materiały z demonstracji pojawiły się w głównych dziennikach informacyjnych – Faktach TVN, Wydarzeniach Polsatu i Wiadomościach TVP. Gościliśmy w audycjach publicystycznych w Polsat News i TOK FM, nasze hasła pojawiły się w najważniejszych dziennikach m.in. Dzienniku Gazecie Prawnej i Gazecie Wyborczej.

[3] Bodnar: protesty to wyraz desperacji obywateli, TVN24.pl, 24.11.2017 r.

[4] POLSKA: DEMONSTRACJE W OBRONIE PRAW CZŁOWIEKA ZASTRASZANIE, INWIGILACJA I ŚCIGANIE UCZESTNIKÓW PROTESTÓW, Amnesty International, październik 2017

[5] "Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska". Demonstracje w obronie sądów w całym kraju, Gazeta Wyborcza, 24.11.2017 r.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 
Od lipca do listopada

W następnym tygodniu, na najbliższym posiedzeniu Sejmu, mają być rozpatrywane, ustalone pomiędzy PiS a Prezydentem, projekty ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Musimy wspólnie zaplanować działania. Weź udział w ankiecie i pomóż zdecydować o tym, jakie powinny być priorytetowe działania Akcji.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Cześć

od wtorku Sejm będzie pracował nad projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Wszystko wskazuje na to, że Prezydent Andrzej Duda dogadał się z Jarosławem Kaczyńskim. Oznacza to, że w przyszłym tygodniu mogą zostać przegłosowane w Sejmie ustawy, które oddają sądy i nasze prawo do uczciwego procesu w ręce partii rządzącej. Potem trafią do Senatu i na biurko Prezydenta.

Efektem proponowanych zmian są rozwiązania, które sprawią, że wolne wybory w Polsce mogą być łatwo zmanipulowane. PiS chce utworzyć specjalną Izbę Wyborczą w Sądzie Najwyższym i sprawić, że niezależna dotychczas Państwowa Komisja Wyborcza, będzie wybierana przez polityków. Niezależnych sędziów, zastąpią nominaci partyjni, od których nie będzie wymagana apolityczność.

Do poniedziałku, do 9 rano, zbieramy głosy aktywistów i aktywistek Akcji Demokracji na temat działań, jakie planujemy podjąć. Przygotowaliśmy ankietę, która będzie wkładem do decyzji o tym, co robimy. Dzięki opiniom tysięcy aktywistek i aktywistów Akcji Demokracji wybierzemy narzędzia, które zapewnią nam największą mobilizację i skuteczność.

Razem jesteśmy mądrzejsi. Dzięki Twojej opinii, zespół Akcji Demokracji będzie w stanie podjąć decyzję, która będzie uwzględniała głos wielu osób z naszego ruchu. Tak jak w lipcu, gdy licznie opowiedzieliśmy się za demonstracjami w obronie wolnych sądów. Nie każdy dysponuje czasem i możliwościami wzięcia udziału w protestach na ulicach, dlatego już dziś powiedz na jakie Twoje zaangażowanie możemy liczyć. Kliknij link poniżej, aby przejść do ankiety.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ

W lipcu prawie 300 miast domagało się weta od Prezydenta. Masowy protest rozlał się z wielkich metropolii na liczne powiaty. W efekcie udało się przekonać Prezydenta Dudę do zawetowania dwóch ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Ustawy z drobnymi korektami wracają. Kierunek jest ten sam: niszczenie trójpodziału władzy, destrukcja państwa prawa i oddanie sądów w ręce polityków.

Prawo i Sprawiedliwość chce być sędzią we własnej sprawie. Już teraz kontroluje prokuraturę, która ostatnio wycofała śledztwo wobec byłego księdza, oskarżonego o nawoływanie do nienawiści [1], a jednocześnie gorliwie ściga osoby, protestujące w obronie państwa prawa [2].

Sądy, prokuratura i policja w rękach jednej partii, a do tego kontrola nad wyborami – to marzenie partii rządzącej i Prezydenta. Jak daleko się posuną, będzie zależeć również od tego, jaką mobilizację przeciwko tej koncentracji zbudujemy. Już teraz wypełnij ankietę i pomóż wybrać najlepsze narzędzia działania.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ


Bardzo dziękuję,
Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Próba przejęcia Państwowej Komisji Wyborczej sprawi, że niezależnych sędziów zastąpią ci, z partyjnych nominacji, od których nikt nie wymaga neutralności wobec polityków. Komisarze wyborczy będą w łatwy sposób ulegać naciskom. Werdykt wyborców może zostać zmanipulowany. W Rosji i na Białorusi wolnych wyborów nie ma od kilkunastu lat. Proces, który do tego doprowadził rozpoczął się od przejęcia sądów. Czy chcemy powtórki? Pomóż nam wybrać działania. Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę.

[1] Międlar i Rybak świętują na filmie wycofanie oskarżenia. "To dzięki reformom Jakiego i Ziobry", Gazeta.pl, 9.09.2017 r.

[2] Kilkudziesięciu Obywateli RP przewieziono na komendę. "Policja dokonała interwencji bezprawnie", PolsatNews.pl, 11.11.2017 r.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Poseł też człowiek 

Na kolejnym posiedzeniu Sejmu mogą być rozpatrywane projekty ustaw reformujących sądownictwo. Zarówno propozycje Prezydenta, jak i PiS oddają sądy politykom. Czas pokazać posłom PiS, że należy je odrzucić. Odwiedź swojego przedstawiciela w biurze. Kliknij poniżej, aby sprawdzić nazwisko, adres i godziny otwarcia.

PRZEJDŹ NA STRONĘ

Cześć

Prezydent Andrzej Duda w ostatnim czasie już trzy razy spotkał się z posłem Jarosławem Kaczyńskim w celu omówienia projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Panowie spierają się o szczegóły, natomiast ich linia jest niezmienna: wzmocnienie wpływu obozu „dobrej zmiany” na sądownictwo i podporządkowanie sądów politykom. To zagraża naszym prawom! Wszystko wskazuje na to, że już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, 25 października, propozycje zostaną przedstawione posłom.

Rozpoczynamy akcję odwiedzania biur poselskich PiS w całej Polsce. Niech posłanki i posłowie tego ugrupowania dowiedzą się, że ich potencjalni wyborcy nie chcą reformy, jaką proponują rządzący! Przekonajmy ich, że niezależność władzy sądowniczej od polityków to fundament demokracji.

Lipcowe protesty zmieniły stanowisko Prezydenta, kolejni posłowie (np. z grupy wicepremiera Gowina) zgłaszają wątpliwości. Pokażmy posłom, że wbrew propagandzie nasz ruch to po prostu ludzie zatroskani o to, czy oni i ich dzieci będą żyć w wolnym, demokratycznym kraju.

Nie każdy parlamentarzysta czuje się komfortowo, biorąc udział w łamaniu Konstytucji. Osobisty kontakt wyborców z ich okręgu, takich jak Ty, może sprawić, że zawahają się przed przyłożeniem swoich rąk do niekonstytucyjnych projektów. Po kliknięciu odnośnika poniżej przejdziesz na stronę, na której znajdziesz adres i telefon biura poselskiego.

PRZEJDŹ NA STRONĘ

 

Jeśli posłowie zobaczą, że nasze zainteresowanie ustawami jest żywe, będzie im trudniej wziąć udział w zamachu na trójpodział władzy. Jeśli w biurze poselskim nie zastaniesz swojego posła i posłanki, porozmawiaj z pracownikiem lub pracowniczką biura. Oni na pewno przekażą informację o Twoich odwiedzinach posłom.

W lipcu zorganizowaliśmy masowe manifestacje w obronie naszego prawa do wolnych, niezależnych od polityków sądów. W ponad 200 miejscowościach protestowały setki tysięcy osób! Udało nam się przekonać Prezydenta do zawetowania dwóch ustaw. Teraz nakłońmy  do tego posłów i posłanki PiS. Taka wizyta w biurze to nic trudnego. Doświadczenia naszych aktywistek i aktywistów pokazują, że zawsze byliśmy przyjmowani z otwartością, a pracownicy biur czy posłowie byli uprzejmi, nawet jeśli różniły nas poglądy. Kliknij link i przejdź na stronę z kontaktami do biur posłów i posłanek z list PiS.

PRZEJDŹ NA STRONĘ

 

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Ostatnio sądy skazały nacjonalistycznego byłego księdza za podżeganie do nienawiści oraz uniewinniły działaczki Zielonych za użycie symbolu Polki Walczącej. Czy sądy podległe Ministrowi Sprawiedliwości lub Prezydentowi byłoby stać na takie orzeczenia? Kliknij link, aby znaleźć biuro swojego posła lub posłanki i umówić wizytę!

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Wykręć numer PiS!

Teraz w PiS ważą się losy prezydenckich ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.Obydwie łamią Konstytucję, upolityczniają sądy i zagrażają wolności wyborów. Chwyć za telefon, wykręć numer do biura poselskiego. Sprawmy, by z okręgu wyborczego politycy PiS otrzymali jasny głos sprzeciwu.

DZWONIĘ

Cześć 

przedstawione przez Prezydenta ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym wprawiły wszystkich w osłupienie. Andrzej Duda znów chce łamać Konstytucję. Swoimi propozycjami zaskoczył jednak także polityków PiS. Po zaledwie 45 minutach pseudokonsultacji z partiami politycznymi, przesłał ustawy do Sejmu. W tym momencie politycy obozu władzy zastanawiają się jakie dalsze kroki podjąć. Znając ich wcześniejsze działania, można się domyślać, żebędą chcieli dopiąć swego jak najszybciej, przeprowadzając zamach na niezależność wymiaru sprawiedliwości i wolne wybory w Polsce.

Propozycje Prezydenta to nie to, czego się domagaliśmy wychodząc w lipcu na ulice w miastach i miasteczkach w całej Polsce! Prezydent wciąż chce, aby większość członków Krajowej Rady Sądownictwa wybierała sejmowa większość [1]. Polityczne targi nad sędziami – członkami KRS to prosta droga by całe sądownictwo było upolitycznione i sparaliżowane jak obecny Trybunał Konstytucyjny. Sprowadzony do politycznego narzędzia rządzącej większości.

Nie ma naszej zgody na skracanie kadencji sędziów w Sądzie Najwyższym. Prowadzić to będzie do wymiany niemal połowy jego składu. Prezydent decydujący na podstawie widzimisię, o tym czy sędzia może dalej orzekać, jest zamachem na niezawisłość sędziowską. Przypomnę, że to Sąd Najwyższy zatwierdza wyniki wyborów parlamentarnych. Te zmiany zagrażają całej demokracji.

 

Posłowie i posłanki PiS są teraz w Sejmie, ale ich biura poselskie pracują i informują ich o tym, co się dzieje w ich okręgach wyborczych. W poniedziałek z kolei wrócą do swoich biur. Jeśli teraz Ty, podobnie jak wiele osób z Twojej okolicy, chwycisz za słuchawkę, wykręcisz numer do biura i zostawisz swoją wiadomość,  to posłowie i posłanki dowiedzą się , jak wiele osób sprzeciwia się tym zmianom. Pokażmy, że forsując te niekonstytucyjne ustawy, mogą wiele stracić w oczach obywateli. Kliknij w poniższy link, znajdziesz tam listę miast poselskich oraz numery telefonów do biur poselskich. 

KLIKNIJ, ABY ZNALEŹĆ TELEFON DO BIURA POSELSKIEGO I ZADZWONIĆ!

W zeszły piątek byliśmy pod oknami Prezydenta, aby wybrzmiał nasz wspólny głos domagający się zgodności jego ustaw z Konstytucją i szerokich konsultacji. Sposób, w jaki Andrzej Duda przedstawił swoje propozycje, a także reakcje innych polityków PiS, wskazuje, że w obozie władzy panuje konflikt wokół tej sprawy. Nasze naciski mają znaczenie. Sprawy wbrew pozorom nie są do końca dogadane, o czym świadczyło piątkowe spotkanie Dudy z Kaczyńskim.

Setki osób w strugach deszczu wsłuchanych w słowa Konstytucji, listy do Prezydenta, jakie pisaliśmy przez ostatnie tygodnie. Odbiły się one szerokim echem w zarówno w mediach sprzyjających dotychczas władzy jak Do Rzeczy czy też Fakt - największy dziennik w Polsce [2]. Nie sposób było pominąć także obecności – z wpiętym znaczkiem Akcji Demokracji – prof. Adama Strzembosza. Do niedawna sądowniczego autorytetu dla polityków PiS. Teraz czas przejść do innych form nacisku. Dzwoniliśmy do polityków protestując m.in. przeciw nieludzkimi propozycjom zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej czy antyspołecznych zapisów międzynarodowych umów handlowych.

KLIKNIJ, ZNAJDŹ NA STRONIE NAJBLIŻSZE BIURO POSELSKIE I ZADZWOŃ

Dziękuję,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Prezydent proponując swoje ustawy mówi, że proponuje zmiany zwiększające wpływ obywateli i obywatelek na wymiar sprawiedliwości. Wiele z nich to czysty populizm. Sąd Najwyższy rozstrzyga najtrudniejsze prawnie sprawy. Wyobrażasz sobie, by zasiadała w nim, jako ławnik, osoba bez doświadczenia prawniczego, wybrana według klucza politycznego? Ty jednak nie musisz mieć przygotowania prawniczego, by stwierdzić, że ustawy Prezydenta łamią Konstytucję.  Zadzwoń do biura poselskiego PiS i wyraź swój sprzeciw!

[1] Art 187 Konstytucji mówi o tym, że Prezydent wskazuje jedną osobę do Krajowej Rady Sądownictwa, czterech członków Sejm, dwóch Senat. Pozostałych 15 wskazują sędziowie. Dla zachowania trójpodziału władzy (art. 10 Konstytucji), nie mogą być oni wybierani ani przez władzę wykonawczą (Prezydent czy Minister Sprawiedliwości) ani ustawodawczą (Sejm). 

[2] "Wracamy pod Pałac Prezydencki". Akcja Demokracja odwiedzi prezydenta Dudę, DoRzeczy.pl, 22.09.2017, Poruszające! 87-letni profesor przed Pałacem Prezydenckim, Fakt24.pl, 23.09.2017

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

W ten piątek niech Prezydent usłyszy Twój głos!

W przyszłym tygodniu poznamy kształt ustaw o KRS i SN, przygotowanych w Pałacu Prezydenckim. Niestety obawiamy się, że nadal będą one łamać trójpodział władzy. Dlatego w piątek o 19:00 spotkajmy się pod Pałacem Prezydenckim, by rzucić światło na działania Andrzeja Dudy! Wesprzesz akcję obecnością lub dorzutką? 

PRZYJDĘ LUB WPŁACĘ!

Cześć 

kończą się prace nad ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. W przyszłym tygodniu Prezydent Andrzej Duda ma przedstawić swoje propozycje. Z docierających do nas informacji wynika, że istnieje poważne zagrożenie, że projekty będą łamały trójpodział władzy i nie zapewnią niezależności sądów od polityków.
Zabrakło szerokich konsultacji społecznych. Prezydent skupiał się na rozmowach z bliskimi sobie ekspertami i partiami politycznymi, ignorując głos obywatelek i obywateli [1]. Dlatego to ostatni moment, aby wpłynąć na polityczne decyzje głowy państwa i rzucić światło na działania Prezydenta: zawartość ustaw i tryb pracy nad nimi. 
W piątek o 19:00 spotykamy się pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Dołącz do wydarzenia, które ma wpłynąć na Andrzeja Dudę, aby przedstawił dobre projekty. Takie, o jakie na ulicach ponad 240 miast walczyliśmy przez cały lipiec. Twój udział pokaże Prezydentowi, że jeśli zaproponuje niekonstytucyjne ustawy i nie zacznie rozmawiać z ludźmi, będziemy masowo wychodzili na ulice.  Akcja będzie naszym głosem w konsultacjach społecznych, których zabrakło. 
To setki tysięcy z nas, niezwykli ludzie w niezwykłych miejscach, robiący niezwykłe rzeczy, wpłynęli na to, że Prezydent zawetował dwie ustawy podporządkowujące sądy politykom. Teraz czas jeszcze raz uruchomić tę niesamowitą energię! Dlatego razem będziemy domagać się tego, aby nasz głos został przez Prezydenta wysłuchany. Nie możemy pozwolić, aby spotkania z liderami partii politycznych zostały uznane przez Dudę za koniec konsultacji, a opinie ludzi zignorowane. Kliknij w link, aby dołączyć do demonstracji!

TAK, WEZMĘ UDZIAŁ!

NIE MOGĘ WZIĄĆ UDZIAŁU, ALE DORZUCĘ SIĘ DO ORGANIZACJI!

 

 

Gdy tylko pojawiły się projekty ustaw, dewastujące sądownictwo, razem podejmowaliśmy działania w obronie trójpodziału władzy. Już w marcu zamówiliśmy sondaż, którego wyniki wskazywały jednoznacznie, że obywatelki i obywatele nie godzą się na podporządkowanie sądów politykom. Wyniki badania zamieściliśmy na billboardach w całej Polsce. W lipcu ogólnopolska mobilizacja (w ponad 240 miejscowościach) w ramach Łańcucha Światła doprowadziła do dwóch wet! Teraz czas na to, aby obronić dorobek naszego protestu! 
Na politycznych sądach ucierpi środowisko. Np. w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej mogą zacząć zapadać wyroki motywowane nie interesem środowiska, a tego czy innego ministra. Zapłaci przyroda. Niezależny od polityków sąd był w stanie skazać za gwałt Prezydenta jednego z polskich miast. W przypadku politycznych sądów będzie to zależało od jego partyjnej przynależności. To tylko niektóre z powodów, aby być w piątek pod Pałacem Prezydenckim lub dorzucić się do wzmocnienia głosu ludzi z całej Polski. Kliknij link, aby potwierdzić swój udział w akcji.

TAK, WEZMĘ UDZIAŁ!

NIE MOGĘ WZIĄĆ UDZIAŁU, ALE DORZUCĘ SIĘ DO ORGANIZACJI!

 

Do zobaczenia,
Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji 
PS Formuła protestów organizowanych przez Akcję Demokrację: bez flag partyjnych i organizacyjnych, z jednym czytelnym hasłem, w podniosłej atmosferze, zadziałała. Dlatego te elementy, które odniosły sukces podczas Łańcucha Światła, chcemy zachować i tym razem. Weź ze sobą znajomych, nie bierz symboli partyjnych i organizacyjnych. Kliknij tutaj, aby dać znać, że będziesz w piątek o 19.00.

[1]  Listy do Prezydenta możesz przeczytać na stronie ŁańcuchŚwiatła.pl

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

Zobacz kto pociąga za sznurki

Ziobro na szczudłach, Prokurator Uległy, Sędzia Podporządkowany i polityczne wyroki. Teatrem ulicznym ostrzegamy polityków przed przyjęciem rządowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i podporządkowaniem sądów politykom. Zobacz i udostępnij znajomym filmik z akcji na Facebooku lub YouTube!

UDOSTĘPNIĘ!

Prokurator Uległy i Sędzia Podporządkowany wystawiali akty oskarżenia i wydawali wyroki na polityków PiS. Za sznurki pociągał Zbigniew Ziobro. Taki scenariusz jest możliwy, jeśli Ministrowi Sprawiedliwości uda się zamienić Krajową Radę Sądownictwa w „Krajową Radę ZIOBROwnictwa”.

Tak wyglądała zaaranżowana przed Sejmem scena. Na wydarzeniu pojawiły się media, które pokazały wiszące nad posłami i posłankami PiS zagrożenie. Ustawa Ziobry łatwo może obrócić się przeciwko nim.

Dziś Sejm debatuje nad dalszym losem ustawy. Wciąż jest szansa, aby powstrzymać oddanie sądów w ręce nieobliczalnych polityków. Udostępniając w mediach społecznościowych to ostrzeżenie, stwórzmy wspólnie siłę obnażającą prawdziwe intencje Ziobry. Obejrzyj, a następnie podziel się ze znajomymi nagraniem z happeningu pod Sejmem na Facebooku lub YouTube.

ZOBACZ I UDOSTĘPNIJ RELACJĘ NA FACEBOOKU!

ZOBACZ I UDOSTĘPNIJ RELACJĘ YOUTUBE!

Dwa tygodnie temu zrzuciliśmy się na bilbordy obnażające hipokryzję PiS w atakowaniu Krajowej Rady Sądownictwa. Akcja odbiła się szerokim echem, także w konserwatywnych mediach [1]. Teraz ponad 250 osób zrzuciło się na wydarzenie pod Sejmem. Takim zaangażowaniem pokazujemy naszą determinację w obronie państwa prawa. Nie było nasze ostatnie zdanie w tej sprawie.

Akcje uliczne to sposób na zainteresowanie do mediów prawami człowieka czy też ujawniania wpływu wielkich korporacji. Przed Marszem Niepodległości w 2015 r., śpiewem pod Pałacem Prezydenckim zaprotestowaliśmy przeciw wspieraniu wydarzeń nacjonalistów [2]. W maju zeszłego roku faszerowane chemikaliami krowy ostrzegały rząd przed przyjęciem umów handlowych TTIP i CETA [3]. W ten sposób skutecznie docieramy do mediów! Ale to nie wystarczy, politycy też muszą dostrzec społeczne oburzenie sprawą. Teraz czas na Ciebie, by zaalarmować znajomych o zamachu na sądy!

UDOSTĘPNIJ RELACJĘ NA FACEBOOKU!

UDOSTĘPNIJ RELACJĘ YOUTUBE!

Pozdrawiam,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Nasza akcja zainteresowała TVP! Rządowa telewizja wtóruje argumentom Ziobry. Przekonuje, że w państwach Unii Europejskiej politycy wpływają na powoływanie sędziów [4]. Tę tezę obala m.in. Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia”. Argumentują, że w większości państw europejskich to jednak społeczność sędziowska ma kluczowy wpływ na wybór nowych sędziów. [5]. Udostępnij nagranie z akcji na Facebooku lub YouTube, aby nagłośnić intencje rządu w ograniczaniu niezależności sądów!

[1] Skandaliczna inicjatywa w Warszawie! Wykorzystują słowa śp. Lecha Kaczyńskiego, by uderzyć w PiS, wPolityce.pl, 21.03.2017; Billboardy z cytatami z braci Kaczyńskich zawisły przy budynku ministerstwa. Ich tematem KR, Wprost, 21.03.2017
[2] Przed Pałacem Prezydenckim odśpiewano „Odę do radości”, RDC, 9.11.2015
[3] akcjademokracja.pl/media_ttip
[4] Reforma sądownictwa w Sejmie, wiadomosci.tvp.pl, 05.04.2017
[5] Minister chce zmieniać sądownictwo, podpiera się przykładami z Europy. Jak jest? Tvn24.pl, 1.02.2017

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

Światłem to wygramy

Ty to wiesz. Ja to wiem. Każdy to wie. To, co stanie się tego lata, zdecyduje o kierunku Polski na dziesięciolecia. PiS podjął kolejne kroki, by przejąć kontrolę nad systemem sprawiedliwości, dając sobie prawo do wyrzucania  sędziów z pracy według własnego widzimisię. W ten sposób zagarnia pełnię władzy nad Polską. Także władzy sądowniczej, której przecież nie zdobywa się wygrywając wybory parlamentarne!

Władza wie jednak, że jednego nie jest w stanie kontrolować – nas. A nasz plan jest następujący. W całym kraju są nas tysiące. Wspólnymi siłami możemy wypełnić ulice Polski – od wybrzeża po góry – rekordowymi manifestacjami. W ten sposób PiS dostanie się na czołówki światowych mediów i przekona się, że sięgnięcie po władzę totalną nie ujdzie mu na sucho.

Może to być największa kampania na rzecz obrony demokracji w Polsce. Mierzymy się jednak z olbrzymim zadaniem. Będą to długie miesiące ciężkiej pracy. Nie będzie łatwo. Musimy jednak zacząć już dziś.

Czy możesz przeznaczyć stałą kwotę na kampanię obrony demokracji w Polsce? (Dokonanie darowizny zajmuje dwie minuty). 

Wywieranie nacisków na sędziów to przerażający pomysł. Jeżeli politykom uda się powołać sędziów wykonujących ich wolę, to nasz system prawa stanie się zdecydowanie mniej bezpieczny dla nas wszystkich. Na represje będą szczególnie narażeni Ci, którzy ośmielą się nie zgadzać z linią partii rządzącej. To możesz być Ty, ktoś Tobie bliski. 

Wczoraj stałam przed Sejmem i patrzyłam na dziesiątki tysięcy ludzi, którzy przyszli protestować przeciwko zawłaszczaniu władzy. Byłam oszołomiona. Ale muszę być z Tobą szczera. Potrzeba będzie znacznie więcej, by wygrać. Twoja darowizna – w dowolnej kwocie – pomoże opłacić:

  • strony internetowe (i potrzebny do ich utrzymania sprzęt) kontaktujące z sobą tysiące ludzi organizujących kolejne protesty,
  • świece dla protestujących,
  • zabezpieczenie demonstracji,
  • wynajem sprzętu nagłaśniającego,
  • kampanie w Internecie lub w przestrzeni publicznej z naszym przesłaniem,
  • koszty  przewozu setek ludzi tam, gdzie ich głos będzie najbardziej słyszalny.

Aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji wywodzą się z najróżniejszych środowisk. Niektórzy z nas dołączają do protestów na ulicach. Inni podpisują apele i udostępniają posty w mediach społecznościowych. Jeszcze inni dorzucają się miesięcznie na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z naszymi kampaniami.

Czy możesz dorzucić się stałą kwotą miesięcznie? Twoje wsparcie może decydować o powodzeniu lub porażce kampanii. Kliknij, by przejść na stronę płatności:

Oczy całego świata skierowane są teraz właśnie na nas – wykorzystajmy to. Niech łańcuch światła stworzy nierozerwalną więź obywatelskiej siły. Obrona naszych praw nie będzie łatwa – ani tania. Większość ważnych spraw wymaga poświęceń. Ale o 2017 roku będzie się pisało w książkach do historii, a nasze dzieci i wnuki będą pytały, jak to było żyć w takich czasach. Zadbajmy o to, by były z nas dumne.

Dziękuję za to, że jesteśmy teraz razem! 

Weronika Paszewska z zespołu Akcji Demokracji

PS Władza nie może nas ignorować – im więcej dołoży każdy i każda z nas na miarę swoich możliwości, tym bardziej będziemy mogli pokazać, że nie zamierzamy się wycofać. Wiemy, że nie wszyscy mogą nas wesprzeć finansowo, ale zawsze możesz przesłać tę wiadomość swoim znajomym.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Nigdzie się nie wybieramy 

Dzień dobry

najłatwiej byłoby udawać, że nic się nie wydarzyło, jednak chcę Ci przekazać te informacje. Najpierw zostaliśmy zaatakowani przed publiczne media.Usiłowały umniejszyć znaczenie naszych protestów pod szyldem Łańcucha Światła, twierdząc, że Akcja jest sterowana z zagranicy [1]. Następnie przedstawiciel władzy, poseł Dominik Tarczyński (PiS), postanowił nas zastraszyć nowym oskarżeniem.

Poseł złożył kilka dni temu zawiadomienie do prokuratury o rzekomym przestępstwie, jakie rzekomo popełniła Akcja Demokracja. Przestępstwem tym ma być, jego zdaniem, zachęcanie do odwiedzania biur poselskich i dzwonienia do polityków. Krótko mówiąc – informowanie Prezydenta, posłów i posłanek, że nie podobają nam się ustawy, które upolitycznią wymiar sprawiedliwości i zniszczą trójpodział władzy w Polsce. 

Wyjaśnijmy to wszystkim podważającym nasze wspólne działania. Ruch, jakim jest Akcja Demokracja, jest odpowiedzią mieszkanek i mieszkańców Polski na polityków takich jak pan Tarczyński, którzy odmawiają nam prawa uczestnictwa w demokracji.

Ale my wiemy, skąd pochodzi nasza moc: to ludzie, dążących do tego, by nasz kraj stał się lepszym miejscem do życia. Jest to możliwe dzięki 7 tys. osób, które w tym roku przekazały na rzecz Akcji darowiznę. To dzięki nim wprowadzamy zmianę tam, gdzie jest to dla nas ważne. 

A zatem, pośle Tarczyński, Akcja Demokracja to ludzie, którzy jednoczą się, by w Polsce prawa wszystkich były przestrzegane, środowisko naturalne traktowane z szacunkiem, a ustrój demokratyczny nie był niszczony. 

Jestem dumna z Akcji Demokracji! Pokażmy wszystkim atakującym nas osobom, do czego może się przyczynić prawdziwy ruch ludzi zaangażowanych.

Kliknij tutaj, aby przekazać dowolną wpłatę i pokazać im, że nigdzie się nie wybieramy. 

W 2015 roku założyłam z trójką innych osób Akcję Demokrację, ponieważ wiedziałam, że mój pojedynczy głos nie zostanie usłyszany. A moje kilka złotych nigdy nie będą mogły dorównać bogactwu tych, którzy mają w dzisiejszym świecie dużo do powiedzenia. Dziś, dzięki Akcji, są nas tysiące i tworzymy coś niezwykłego.

Poseł Tarczyński może bez obaw atakować mnie osobiście, jeśli się ze mną nie zgadza, ale żaden przedstawiciel władzy nie powinien atakować Ciebie i innych osób, które są częścią Akcji Demokracji, za odważne uczestnictwo w demokracji. 

Z pozdrowieniami,

Weronika Paszewska

Dyrektorka Akcji Demokracji

[1] O tym jak wyglądają nasze finanse przekonaj się, czytając raport za 2016 r.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

Czas na nasz ruch 

Dokonaliśmy razem czegoś, co jeszcze w zeszłym tygodniu wydawało się niemożliwe. Mamy dwa weta Prezydenta Dudy. Nie wydarzyłoby się to bez setek tysięcy osób takich jak Ty, które włączyły się w protesty. Ale to nie koniec. Łańcuch Światła idzie dalej. Dorzuć się do naszych kolejnych działań.

DORZUCAM SIĘ!

Cześć

w Sierpcu, Krośnie, Słupsku, Gdańsku, Łodzi... w niektórych miejscowościach było nas kilka osób, w innych dziesiątki tysięcy, jednak wszędzie przeżywaliśmy niesamowite chwile. Setki tysięcy osób w całej Polsce i Europie (protestowano w ponad dwustu miejscowościach) wyszły na ulice. Mieliśmy ze sobą świeczki, symbolizujące nadzieję i czyste intencje. Nasz komunikat był bardzo prosty,  dwa hasła: Wolne Sądy i Chcemy Weta. Wcześniej nic nie wskazywało, aby Prezydent skłaniał się do odrzucenia którejkolwiek z trzech szkodliwych dla naszych praw ustaw. A jednak! Duda, pod presją naszych protestów, zawetował dwie ustawy, które mogły odebrać nam wolne wybory [1]. 

Znaleźliśmy taką formułę protestu, w której każdy może poczuć się dobrze.Włączającą, a nie wykluczającą.  Zaproponowaliśmy rezygnację z flag partii i organizacji.  Okazało się, że ludzie w całej Polsce chcieli protestować dokładnie w ten sposób! Z powagą, zadumą, przy dźwiękach muzyki poważnej i hymnu. Nasz ruch połączył miasteczka i metropolie, młodych z dojrzałymi, ludzi o różnych przekonaniach i poglądach politycznych. Liczyła się sprawa, a nie konkretne interesy. To wielka rzecz! 

Było to możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu osób w całej Polsce, a także wpłatom tysięcy zwykłym osób, takich jak Ty. Muzyka, nagłośnienie, transport, organizacja sceny, zakup świeczek, obsługa informatyczna, nagrania wideo – to wszystko zostało sfinansowane dzięki  darowiznom aktywistów i aktywistek. Ale to nie koniec! Twoje stałe wsparcie pozwoli nam kontynuować działania w obronie państwa prawa i zachować niezależność, tak ważną w dzisiejszych czasach. Czy wesprzesz nasze działania drobną comiesięczną wpłatą?

TAK, DORZUCAM SIĘ

 

Minister Łapiński, rzecznik Andrzeja Dudy, przyznał, że dostrzegał protesty oraz to, że są „coraz większe, częstsze i w różnych miastach”. I o to chodziło! Politycy zobaczyli dokładnie ten obrazek, który chcieliśmy im pokazać!

Nie chodziło nam tylko o sądy, ale o obronę naszych praw. Aktywiści Akcji Demokracji strzegą praw pracowniczych, wspierają lokalne społeczności walczące z inwestycjami, które zniszczą środowisko naturalne czy wychodzą na ulice przeciwko umowom handlowym, które oddadzą władzę korporacjom. Sądy są często ostatnią instancją, w której każdy i każda z nas może dochodzić sprawiedliwości. Dlatego są tak ważne. 

Wiemy, że rząd będzie dalej próbował niszczyć sądownictwo. To nie jest koniec tej batalii. Jeśli się nie zmobilizujemy i razem nie będziemy pilnować naszych praw, to im się uda. Mając zapewniony budżet będziemy gotowi na każdy ruch rządzących. Chcemy też bardziej wspierać to, co się dzieje poza Warszawą, w całej Polsce, tak aby energia, która się wyzwoliła, nie została zaprzepaszczona. Dorzucisz się co miesiąc do naszych wspólnych działań?

BĘDĘ WSPIERAĆ AKCJĘ

 

Dzięki za wspólną walkę!

Bogumił Kolmasiak,

Akcja Demokracja

PS  Niestety nie wszystkie złe ustawy doczekały się weta Prezydenta. Ustawa o sądach powszechnych, którą podpisał Prezydent, daje ogromne uprawnienia prokuratorowi generalnemu i ministrowi sprawiedliwości. Ziobro będzie mógł naciskać na sędziów, dowolnie ich wymieniać [2], ograniczając ich niezawisłość i niezależność. Musimy cały czas patrzeć władzy na ręce. Dorzuć się do naszych działań!

[1] Według Konstytucji rolą Sądu Najwyższego jest rozpoznawanie protestów wyborczych oraz stwierdzania ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także ważności referendum ogólnokrajowego i referendum ws. Konstytucji RP.

[2] Ustawa pozwala na odwołanie przez Ministra Sprawiedliwości wszystkich prezesów sądów w trakcie ich kadencji w sposób arbitralny.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

 

Czas na kolejny krok

Nie gasimy świeczek! Po ogromnej mobilizacji setek tysięcy aktywistek i aktywistów w całej Polsce, czas na kolejny krok! W czwartek o godz. 18 robimy spotkania z lokalnymi aktywistami w całej Polsce. Zorganizujesz takie w swojej miejscowości?

ZOBACZ INSTRUKCJĘ

Cześć

codziennie dostaję dziesiątki pytań, co dalej. Czas na odpowiedź. Po naszym wielkim zwycięstwie, jakim były dwa weta Prezydenta do ustaw, które niszczyły nasze prawo do apolitycznych sądów, przyszedł czas na kolejny krok. Możemy go zrobić tylko z Tobą i innymi aktywistkami i aktywistami Akcji Demokracji!

Łańcuchy Światła wyzwoliły niesamowitą energię w całej Polsce.Protestowaliśmy w ponad 200 miejscowościach. Organizowali je oddolnie ludzie tacy jak Ty. Teraz musimy wspólnie sprawić, aby nie zmarnować potencjału ruchu, jaki zaczął się budować. 

Plan jest taki. We czwartek, 3 sierpnia, o godz. 18:00 zorganizujmy lokalne spotkania w całej Polsce.  Pierwszym punktem spotkania będzie połączenie z zespołem Akcji Demokracji i rozmowa o tym, co dalej planujemy w sprawie sądów. W drugiej części – porozmawiamy z prawnikiem, który wyjaśni, co zmienia ustawa o sądach powszechnych i co dalej z zawetowanymi ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Po konferencji będzie czas na omówienie planów dalszej współpracy aktywistów i aktywistek w Twojej miejscowości. Na każdym etapie będziemy służyć wsparciem organizacyjnym.

Nasz ruch ma dużo większą szansę na skuteczność, jeśli obejmie całą Polską. Rządzący nie zakończyli jeszcze swoich działań mających na celu podporządkowanie sądów politykom. Gdy we wrześniu znów będą majstrować przy ustawach, bądźmy razem! Dlatego tak ważne jest, aby uruchomić lokalną mobilizację w Twojej miejscowości czy dzielnicy. Zorganizuj wydarzenie, zaproś inne zaangażowane osoby, a w ten sposób przyczynisz się do powstania grupy lokalnej. Do tego będziesz potrzebować miejsca z dobrym dostępem do internetu oraz wydarzenia na facebooku. Potem tylko zaprosisz na nie jak najwięcej osób. Chcesz zorganizować spotkanie w swojej okolicy? Kliknij link, aby przejść do instrukcji i uzyskać szczegółowe informacje.  

ZOBACZ INSTRUKCJĘ

 

Organizacja wydarzenia to pierwszy krok do budowy ruchu, który wspólnie będzie stawał w obronie ważnych dla nas spraw. Spotkanie, które zorganizujesz, podtrzyma płomień, który rozpaliliśmy. Ludzie z twojego miasteczka, czy dzielnicy będą się dalej angażować w walkę o lepsze jutro!

To właśnie lokalnie jesteśmy w stanie działać najskuteczniej! Teraz połączyła nas wspólna walka w obronie naszego prawa do wolnych, niezawisłych i niezależnych od polityków, sądów, ale jest dużo więcej spraw do załatwienia. Co więcej, można to robić skutecznie! Udało się to młodym ludziom, którzy stworzyli petycję na platformie NaszaDemokracja.pl i doprowadzili do odwołania spotkań z publicystą, który obrażał kobiety. W Opolu aktywiści przekonali radnych do rozpoczęcia prac na uchwałą antysmogową. Czas, aby powstała grupa lokalna w Twojej miejscowości. Zorganizujesz wydarzenie lokalne? Kliknij link, aby przejść do instrukcji!

ZOBACZ INSTRUKCJĘ

 

Dzięki za wspólną walkę!

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Skuteczny ruch może zacząć się od

jednej osoby. Udowodnił to Pan Marcin z Sierpca, który na początku przychodził pod sąd sam. Z czasem dołączyli do niego inni, a demonstracje w tym 18-tysięcznym miasteczku zyskały rozmach. Dlatego ważni są ludzie, którzy są gotowi dalej ponieść nasz płomień. Kliknij, aby przejść do instrukcji organizacji wydarzenia!

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

Polska stoi nad przepaścią

Dwa prezydenckie weta oddalające przejęcie sądów przez polityków, to nasze wielkie zwycięstwo.  Jesteś jedną z 240 tys. osób w Akcji, którą pytamy, w jakie działania zechcesz się zaangażować, gdy zagrożenie nowymi ustawami wróci jesieniąZnajdziesz 10 minut, by odpowiedzieć na pytania w ankiecie?

ZNAJDUJĘ!

Dzień dobry

za sprawą zgłoszonej nagle, bez żadnych konsultacji, absurdalnej ustawy demontującej Sąd Najwyższy, Polska stanęła na krawędziSetki tysięcy osób poczuły realne zagrożenie dla swojej wolności. Jest nim niekontrolowana przez niezależne sądy władza. Udało się utrącić ten projekt, jednak to nie koniec zagrożeń. Niebezpieczeństwo wróci, jesienią, gdy Prezydent przedstawi swoje projekty ustaw, a Sejm wznowi obrady. Co zrobimy wtedy?

W Łańcuchu Światła, dojrzali w wieku i młodzi, w dużych miastach i małych miasteczkach, razem wyszliśmy pod Sądy bronić swoich najważniejszych praw. Akcja Demokracja odegrała w tym ważną rolę. Zaproponowaliśmy formułę bez politykierstwa. Przede wszystkim światła rozpraszające zło i dwa proste hasła. W czytelnym i prostym przesłaniu widzimy wielki wspólny sukces: dwa weta Prezydenta.

Piszę o tym, aby podzielić się z Tobą wielką lekcją, jaką odebraliśmy w ostatnich tygodniach. Będziemy mogli wspólnie kreować Polskę, o jakiej marzymy, jeśli nasze działania zaangażują wystarczająco dużo osób. Takich jak Ty czy Twoi znajomi. Gdy będą one dla nich czytelne, zrozumiałe i ważne, by się włączyć. Jesteś jedną z 240 tys. osób w Akcji, którą pytamy, w jakie działania zechcesz się zaangażować.

Prosta ankieta to najlepszy sposób, aby poznać zdanie poszczególnych osób w tak dużej społeczności. Jej wypełnienie zajmie Ci ok. 10 minut. Nasze wspólne działania to nie jakieś hipotetyczne masy na ulicach, ale moje i Twoje zaangażowanie. Kwestia tego, czy obronimy niezależności sądów, wpłynie na wiele naszych walk. Chcę poznać Twoją opinię, aby uniknąć rozproszenia tej niezwykłej energii. Zdaję sobie sprawę, że możesz być też jedną z osób, która nie nie podziela mojego spojrzenia. Jeśli tak jest, w ankiecie jest także miejsce na Twój krytyczny głos.

KLIKNIJ, ABY ODPOWIEDZIEĆ NA PYTANIA, JAK DALEJ BRONIĆ NASZYCH PRAW!

W ostatnich dniach w czołowych mediach głośno zrobiło się o Akcji Demokracji za sprawą lipcowego protestu. Różne siły próbują nas umiejscowić gdzieś na politycznej scenie. Naszą moc stanowi to, że idziemy w poprzek. Bronimy wartości, które od początku nam przyświecają. I tak występowaliśmy do Andrzeja Dudy w sprawie skandalicznego ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, jak i chwaliliśmy go po tym, gdy wskutek m.in. naszego nacisku podpisał ustawę antysmogową. 

Jesienią rok temu zjednoczyliśmy odległe od siebie siły polityczne i ruchy społeczne w proteście przeciwko niebezpiecznym zapisom międzynarodowych umów handlowych TTIP i CETA. Ponad 100 tys. osób, które zaangażowały się w tamtą kampanię to właśnie Akcja Demokracja. Jak i osoby, które w dziesiątkach miast dołączały do protestów obronie praw kobiet. Jestem dumny, że możemy działać wspólnie. Oczywiście nie musisz zgadzać się ze wszystkim, co robimy. Swoje zdanie możesz wyrazić w ankiecie.

KLIKNIJ, ABY MIEĆ WPŁYW NA WSPÓLNE DZIAŁANIA!

Z pozdrowieniami,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Zdominowane przez rząd media bardzo chcą nas zaszufladkować. Nie mogą uwierzyć, jak wiele ludzi w Polsce myśli samodzielnie. Myślą lub chcą wmówić innym, że to nie Ty stoisz za Akcją, ale zagraniczne wpływy! Odpowiadając na pytania w ankiecie o nasze wspólne dalsze działanie, pokaż, że to jednak Ty masz wpływ na sukces Akcji.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

 

Niezwykłe narzędzie dla niezwykłych ludzi

Dzięki olbrzymiej mobilizacji udało nam się odsunąć zamach na Sąd Najwyższy. Dokonali tego Niezwykli Ludzie w Niezwykłych Miejscach, robiący Niezwykłe Rzeczy. Czas by przygotować się na dalsze kroki w obronie demokracji. Włącz się w organizowanie działań w obronie sądów w Twoim mieście!

OK!

Witaj

ten e-mail będzie inny od tych, które do tej pory do Ciebie wysyłałem w sprawie sądów i demokracji w Polsce. Przypomnę, w jakim momencie się znajdujemy. Za niecałe dwa tygodnie Sejm wznowi obrady. Będzie musiał odnieść się do prezydenckiego weta nad ustawami, którymi obecna władza chciała odebrać nam prawo do niezależnego sądu. Prezydent też wkrótce zaprezentuje swoje propozycje... 

Dzięki olbrzymiej mobilizacji w obronie Sądu Najwyższego, która przybrała niezwykłą postać Łańcucha Światła, udało nam się na jakiś czas odsunąć zagrożenie demontażu systemu prawnego. Obecna władza staje się jednak coraz bardziej obojętna na protesty. Powstrzymaliśmy zmiany forsowane w lipcu, musimy być w stanie to powtórzyć w razie kolejnych ataków. Jeśli oddamy sądy, kolejne prawa będą ograniczane. Ważne jest, żeby utrzymać tę wspaniałą energię i zaangażowanie. 

Przyjrzeliśmy się dokładnie, co stanowiło siłę tego protestu. Chcę się z Tobą tym podzielić i otwarcie przedstawić naszą wspólną strategię na kolejne działania.

Oto ona: 

  • Niezwykli ludzie – wcześniej nie angażujący się w działania polityczne. Czyli Twoi sąsiedzi i znajomi. Ci ludzie, których udało nam się włączyć w ruch czytelnym przesłaniem i atmosferą wspólnego działania.
  • W niezwykłych miejscach - wielu miastach i miasteczkach, w których zazwyczaj nie odbywają się protesty. 
  • Robiący niezwykłe rzeczy – w formule godnego protestu ponad podziałami, których twarzą byli ludzie tacy jak Ty – aktywiści, a nie liderzy, czy politycy.

 

Od Ciebie, jako osoby, która aktywnie broni z nami niezależności sądów, zależy teraz, co wydarzy się dalejWspólnie, dzięki ponad 4 tysiącom osób wypełniających ankietę, zdecydowaliśmy jak działać dalej [1]. Decyzja: powinniśmy spotykać się lokalnie, naciskać na polityków PiS i docierać do ich wyborców z naszym przekazem. Czas przystąpić do działania. Aby to mogło się wydarzyć, dajemy Ci do ręki narzędzia, które pozwolą nam się zorganizować, skomunikować i zaplanować kolejne kroki. 

Możesz włączyć się aktywnie w organizowanie działań w swojej okolicy (na stronie znajdziesz dokładne wyjaśnienia, będziemy też w kontakcie). Twoje zaangażowanie pozwoli zbudować lokalną grupę, która stanie w obronie naszych wspólnych wolności. Jeśli nie chcesz organizować działań, możesz też dołączyć do kampanii w Twojej okolicy i wspierać ją. Już dziś potrzebujemy wiedzieć, czy znajdziemy odpowiednią ilość osób skłonnych działać w całej Polsce.

KLIKNIJ ABY DZIAŁAĆ W SWOJEJ OKOLICY!

Niektóre z kampanii, w które się angażujemy, wymagają od nas centralnej koordynacji. Jak w przypadku odpowiedzi na „deformę edukacji” Minister Zalewskiej. Tu w ramach szerokiej koalicji różnych organizacji, zbieraliśmy podpisy pod apelem o ogólnopolskie referendum. Coraz więcej jest jednak kampanii, które organizują samodzielnie aktywiści i aktywistki korzystając z Naszej Demokracji. I to jest wspaniałe! Jak Paweł, który sprzeciwia się firmom robiącym biznes na wycince Puszczy Białowieskiej [2]. Zaangażował w swoją kampanię już ponad 8 tysięcy osób!

Nasz ruch rośnie. Blisko 60 tysięcy osób podpisało się pod apelem przeciwko upolitycznieniu sądów. Protesty pod sądami miały miejsce w ponad 200 miejscach w Polsce. Setki osób piszą e-maile do Prezydenta. Każdy i każda z nas ma w tym swój udział. Teraz czas zrobić kolejny krok i sprawić, by kampania w obronie sądów nabrała nowego wymiaru. Niech istnieje i działa w kilkuset miejscach w Polsce naraz, oddolnie i zgodnie z wolą obywateli i obywatelek. Podejmiesz to wyzwanie i włączysz się w organizację?

KLIKNIJ ABY ORGANIZOWAĆ LUB WŁĄCZAĆ SIĘ W DZIAŁANIA!

Z pozdrowieniami,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Inspiracją dla nas są też ludzie, którzy nieustannie, organizują Łańcuchy Światła. Tak jak w Bielsku-Białej czy innych miastach, gdzie trwały one przez cały sierpień. Chcemy wesprzeć ten piękny, ogólnopolski ruch. Dodając do niego wspólnie wypracowane pomysły na kolejne działania, takie jak organizacja spotkań lokalnych społeczności, czy zaplanowane wizyty w biurach poselskich PiS. Aby to wszystko mogło wydarzyć się jeszcze we wrześniu, już dziś potrzebujemy wiedzieć, czy znajdziemy odpowiednią ilość osób skłonnych działać. Kliknij, jeśli chcesz organizować te działania w swoim mieście!

[1] Wyniki naszej ankiety dostępne są tu: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/surveys/97/results/public 

[2] Kampania "Stawiamy ultimatum odbiorcom drewna z Puszczy Białowieskiej" założona przez jednego z aktywistów na portalu NaszaDemokracja.pl

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

Prezydent czeka na Twój głos!

Właśnie teraz Kancelaria Prezydenta przygotowuje nowe ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS.  Napisz do Prezydenta, jakie są Twoje oczekiwania i zaapeluj, by działał zgodnie z Konstytucją!

PISZĘ!

Dzień dobry

w atmosferze tajemnicy i politycznych rozgrywek, zamiast z udziałem społeczeństwa, Andrzej Duda przygotowuje nowe ustawy o sądownictwie. Zakończenie wstępnych prac planowane jest już na koniec sierpnia [1]. Ogromna mobilizacja ludzi w lipcu zmusiła Prezydenta do podwójnego weta. Nadszedł moment, żeby powiedzieć głośno jakich ustaw chcemy!

Niedawno zapytaliśmy m.in. Ciebie, jak dalej mamy bronić wymiaru sprawiedliwości przed przejęciem przez obóz władzy. Większość ze społeczności Akcji (66%) opowiedziała, że w pierwszej kolejności mamy naciskać na Prezydenta, by ten przygotował projekty odpowiadające oczekiwaniom społecznym i zgodne z Konstytucją. Chcemy też, by konsultował propozycje z różnymi środowiskami w duchu otwartej dyskusji [2].

Istnieje obawa, że ustawy Dudy padną ofiarą politycznych targów, jakich jesteśmy świadkami po lipcowym wecie. Będą zawierać jedynie kosmetyczne zmiany i nadal ograniczać niezależność sądów. Niestety wiemy, że Prezydent w ciągu dwóch lat wielokrotnie złamał Konstytucję [3]. Konieczna jest więc silna społeczna presja, by podjął słuszne działania.

 

Teraz jest czas, by domagać się prawa, które realnie poprawi dostęp do sprawiedliwości dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców. Andrzej Duda zawetował ustawy, ponieważ zobaczył mobilizacje w całej Polsce. To setki lokalnych działań stanowiły siłę protestu. Uda nam się wywrzeć wpływ tylko wtedy, jeśli znów zadziałamy masowo. Kliknij poniższy link, aby napisać Prezydentowi, jakich sądów oczekujesz. Na stronie znajdziesz wskazówki i formularz do wysłania wiadomości.

KLIKNIJ I NAPISZ E-MAIL DO PREZYDENTA!

Pisanie indywidualnych e-maili to potężne narzędzie. Adresat nie może wtedy powiedzieć, że za postulatami stoi jakaś tajemnicza siła. I wiemy, że dzięki nim mamy wpływ na różne decyzje. Pisząc setki wiadomości przeciwko kopalni odkrywkowej w Wielkopolsce, zapobiegliśmy zniszczeniu przyrodniczo cennego kawałka Polski. Nasze e-maile do posłów w obronie Rzecznika Praw Obywatelskich były przywoływane z trybuny sejmowej. 

Przed nami mamy sprawę wielkiej wagi – obronę ustroju demokratycznego Polski. Po lipcowych protestach to kolejny krok. Będą następne, ale teraz ważą się losy ustaw w Pałacu Prezydenckim. Dlatego już dziś napisz do Prezydenta, jakich sądów chcesz. Zespół Akcji pracuje także nad tym, aby głos Twój i wszystkich osób, które wyślą list do Prezydenta, jak najbardziej wzmocnić!

NAPISZ JAKICH USTAW OCZEKUJESZ OD PREZYDENTA!

Z pozdrowieniami,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Po wetach Prezydent zapowiedział, że nowe ustawy napisze w dwa miesiące. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do niedawna nic się w tym temacie nie działo. Teraz dochodzą informacje, że pierwsze projekty mają być gotowe wkrótce. Gdzie czas na głos obywatelek i obywateli? Gdzie spotkania z ekspertami? W liście do Prezydenta możesz domagać się szerokich konsultacji w pracy nad tak ważną reformą!

 

[1] Ustawy o sądach pisze dla prezydenta Dudy współpracownik Gowina, były wiceminister w rządzie PO-PSL, Oko.press, 17.08.2017

[2] Wyniki ankiety: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/surveys/97/results/public

[3] Promotor Andrzeja Dudy: Prezydent złamał konstytucję, Rzeczpospolita, 1.06.2017, Prezydent Andrzej Duda przyznał, że złamał konstytucję, Oko.press, 7.12.2016

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

(zródło: Środowisko nie obroni się bez niezależnych sądów ze strony Greenpeace Polska)

Środowisko nie obroni się bez niezależnych sądów

 
Informacja prasowa - 20 lipca, 2017
Apel organizacji ekologicznych w sprawie niezależnych sądów

Dzięki niezależnym sądom, obywatel nie jest bezsilny w sporze z władzami. Dzięki niezależnym sądom, środowisko nie jest bezbronne w starciu z człowiekiem. Nie ma prawidłowej ochrony środowiska bez niezależnych sądów.

Niezależne sądy i środowisko są w Polsce zagrożone. Mamy do czynienia z próbą całkowitego podporządkowania wymiaru sprawiedliwości politykom.

Jakość powietrza, legalność wycinki drzewa, prawidłowość funkcjonowania zakładów przemysłowych – to tylko kilka spraw, które niebawem mogą być rozstrzygane nie przez niezawisłego arbitra, a przez człowieka zależnego od polityków i ich interesów.

Dlatego jako osoby, dla których ważne jest dobro ludzi i środowiska, sprzeciwiamy się zmianom ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Prawa o ustroju sądów powszechnych, a także poselskiemu projektowi ustawy o Sądzie Najwyższym.

Dbając o niezależne sądy, dbamy o środowisko i podstawowe prawa każdego Polaka! Stańmy dzisiaj wszyscy razem w obronie tych wartości!

Podpisani:

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
Fundacja Dzika Polska
Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Fundacja Frank Bold
Fundacja Greenmind
Fundacja Greenpeace Polska
Fundacja WWF Polska
Fundacja Zielony Instytut
HEAL Polska
Polski Klub Ekologiczny
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

 

Twój kontakt z sądami

We wtorek przedstawicielka Akcji weźmie udział w konferencji Krajowej Rady Sądownictwa. Zostaliśmy poproszeni, aby opowiedzieć, jakie problemy z funkcjonowaniem sądów dostrzegają ludzie tacy jak Ty. Przekaż nam swoją historię, abyśmy mogli przedstawić ją sędziom.

PRZEKAŻ SWÓJ GŁOS!

Cześć

od marca, gdy stanęliśmy w obronie niezależności sądów od polityków, głośno mówimy, że reforma sądownictwa jest potrzebna. Teraz nadarza się okazja, aby powiedzieć Krajowej Radzie Sądownictwa, jakich zmian potrzebujemy. Zostaliśmy zaproszeni na konferencję na której będziemy mogli przedstawić problemy, jakie mają z wymiarem sprawiedliwości ludzie tacy jak Ty, aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji.

Masowo wychodząc na ulice w całej Polsce zatrzymaliśmy na razie część złych zmian proponowanych przez partię rządzącą, która próbowała podporządkować sobie sądownictwo. Ale to nie wystarczy. Tak jak Ty i tysiące aktywistek i aktywistów Akcji Demokracji wiemy, że w funkcjonowaniu sądów nie wszystko jest takie, jak należy. Dziś jest dobry moment, aby podzielić się swoją opinią i pokazać środowisku sędziowskiego informację, jakich zmian oczekujemy.

To może być też Twój głos i Twoja historia. Do poniedziałku do godz. 9 zbieramy historie ludzi na temat ich perypetii z sądownictwem. Opisz swoją historię i wskaż jak w przyszłości chcesz, aby wyglądał Twój kontakt z sądami. Co chcesz zmienić? Głos Twój i innych osób, które wypełnią ankietę przekażemy sędziom już we wtorek. Kliknij w link poniżej, aby przejść na stronę na której można przesłać historie.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ!

Przez całą Polskę przetacza się debata na temat reformy sądownictwa. Środowisko sędziowskie otwiera się na dyskusję. Dziś jest chętne nas słuchać, jak nigdy wcześniej. Wykorzystajmy ten moment i szansę na dotarcie z naszych głosem bezpośrednio do sędziów. W tej chwili KRS, będąca pod odstrzałem, jest bardziej wrażliwa na głosy ludzi.

Nawet jeżeli uda nam się zatrzymać pseudoreformę PiS, polegającą na niszczeniu sądów, za rok, dwa, czy trzy sądownictwo dalej będzie potrzebować reformy, tej prawdziwej. Jako klienci sądów, wiemy na jakie problemy napotykamy w codziennym kontakcie z tymi instytucjami. Czas się nimi podzielić.

Siłą naszego ruchu jest otwartość i odwoływanie się do opinii tysięcy osób, które działają w Akcji. Przekazujemy je adresatom i  wspólnie wpływamy na rzeczywistość. Twoja opinia się liczy i jest ważna. W Akcji już wielokrotnie wspólnie decydowaliśmy o kierunkach naszych działań. Razem uznaliśmy, że należy rozpocząć kampanię na rzecz uczynienia komisariatów policji wolnymi od tortur, czy przeciwstawić się pomysłowi otwierania sklepów z dziczyzną przez Lasy Państwowe. Teraz czas, aby sędziowie usłyszeli głosy uczestników i uczestniczek naszego ruchu. Kliknij link, aby przejść na stronę, na której przekażesz swój głos.

PRZEKAŻ SWÓJ GŁOS!

 

Z pozdrowieniami,
Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Nie odpuszczamy ws. zatrzymania reformy sądownictwa, forsowanej przez partię rządzącą. Ponad 1700 osób przesłało faksy do Zofii Romaszewskiej, doradczyni Prezydenta, w których domagają się, aby nie wspierała niekonstytucyjnych propozycji głowy państwa. Przygotowujemy również materiał wideo, który pokaże głos Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tak różny od tego co dziś proponują przywódcy dobrej zmiany. Mówimy zarówno do władzy wykonawczej, ustawodawczej jak i sądowniczej. Teraz czas, aby Twój głos dotarł do tej ostatniej. Kliknij, aby przejść na stronę na której przekażesz swoją opinię.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

  

Poland

This past week Polish people once more fought for their freedom, and made history. In the months-long tug-of-war between the citizens and their government, between democracy and dictatorship, desperation and hope, Poles took to the streets in protest -- and gained the upper hand. Hope won, if only for the moment.

At WeMove, we choose to take it as a call to action. Let us tell you the story of this fight and together, let’s find the best ways for the WeMove community to act.

Read on and take the member survey

You might have seen photos of tens of thousands of protesters holding candles in raised hands during massive vigils, as Poles took to the streets to block an attack on the foundations of their democracy and stop a catastrophe from unfolding.

They were protesting three proposed laws, rushed through the Parliament dominated by the ruling party -- the ultra-conservative populist Law and Justice (PiS). Together, these laws would have ended the independence of courts and judges in Poland, bringing them under the control of the government, and marking the beginning of an era of one-party dictatorship.

The reform of the Courts was to be another step in PiS’s plan to hold on to power, the courts, another vital part of the system of checks and balances to be done away with. Since they took power in 2015, PiS turned public media into propaganda machines, curtailed the right to gatherings, legalised wide-spread state surveillance, sanctioned massive destruction of the environment and cracked down on civil society. Schools began teaching nationalism.

PiS has shown arrogance and disdain for the values we progressive Europeans at WeMove stand for: freedom of conscience; rule of law: the idea that no power in government is above the law; the respect for equality; human dignity; openness; free and diverse media.

During an 8 day protest, the people on the streets in Poland called on the President - the one person with the power to veto the destructive reforms - and they called loud enough. Surprising many, including his own allies, the President moved to stop two of the three laws. While not everything was won, and more dark clouds are gathering on the horizon, the Polish people once more showed the rest of Europe that when determined citizens come together, justice can triumph.

Even as they stood in protest, many people in Poland looked west, towards the European Union and its older, more mature democracies, asking for them to show support, and act. And it’s not just the Poles - in the last months the Hungarian people have been asking that the EU steps in to help resist Victor Orban’s illiberal regime.

There are as many ideas about what could be done, as there are people in Poland and Hungary, but one thing is sure. We’re all EU citizens, and we’re in this struggle together. As recent months show, the things we often take for granted: freedoms, rights, democracy - are never really guaranteed.

In the WeMove team, we have been following the rise of the ultra-conservative, populist governments in Poland and Hungary and their policies with growing concern. We supported and bowed our heads to our friends in the Polish community of Akcja Demokracja (Action Democracy) in their amazing mobilisation for justice, equality, and democracy.

Today we come to a point where we are asking - as a European community of people committed to those ideals, how can we act? How can we help? How can we channel our massive reserves of people power, to meaningfully stand with the Polish and Hungarian people in their hour of need?

We want to hear from you - this is why we’re asking you to please take the short survey to tell us what you think. It will take only 5 minutes of your time, but your voice will help all of us - 833,000 Europeans from across the continent - decide on the direction we take together in the coming weeks and months.

Take the survey

Thank you,

Julia (Warsaw), Doina (Berlin), Olga (Bologna) and the entire WeMove.EU team

 

Polecam stronę https://www.akcjademokracja.pl/. Fundacja "Akcja Demokracja" od 2015 roku prowadzi różne pożyteczne i dobre kampanie. Do ich obszarów należą "środowisko i ekologia", "sprawiedliwość ekonomiczna", "prawa człowieka". 

 

Powiedzmy STOP rewolucji światopoglądowej w szkole! Dzięki edukacji antydyskryminacyjnej możemy przeciwdziałać rosnącej od dłuższego czasu w Polsce fali rasistowskiej, ksenofobicznej, homofobicznej nienawiści i przemocy. Dlatego zachęcam do podpisania apelu:

https://naszademokracja.pl/p/edukacjaantydyskryminacyjna

 

Poniżej kilka ciekawych słów, w związku z odejściem w kwietniu 2017 w z Akcji Demokracji Piotra Trzaskowskiego:

 

Akcja Demokracja powstała z wiary w to, że od polityków, od polskiej demokracji możemy wymagać więcej i że nikt nie zrobi tego za nas.

Przed tym, jak zainicjowałem powstanie Akcji zajmowałem się ochroną klimatu. Widziałem jak sondaż za sondażem udowadniają, że mieszkańcy i mieszkanki naszego kraju uznają zmiany klimatu za poważny problem i że to odnawialne źródła energii powinny mieć priorytet nad węglem. Mieliśmy poparcie społecznie, dobre argumenty i świetnych ludzi.

Mimo tego, kiedy przychodziło do decyzji, niezależnie czy za rządów PO, PSL, PiS czy SLD, politycy i polityczki interesy przemysłu węglowego stawiali na pierwszym miejscu. Tak samo było w innych bliskich mi kwestiach – wycofywania się państwa z odpowiedzialności za służbę zdrowia, transport publiczny czy ograniczania praw kobiet. Interes niewielkiej dobrze zorganizowanej grupy raz za razem przeważał nad dobrem wspólnym.

Dlatego w 2015 roku zainicjowałem i razem z Weroniką, Marcinem i Aleksandrą założyłem Akcję Demokrację – ruch, który gromadzi rozproszone głosy obywateli i obywatelek, by każdego dnia, a nie tylko w dzień wyborów, wspólnie walczyć o bardziej sprawiedliwą Polskę.

W ciągu mniej niż dwóch lat w działania Akcji zaangażowało się przeszło 200 tysięcy osób. Podpisywaliśmy petycje, dzwoniliśmy do posłów, wychodziliśmy na ulice. Mieliśmy swój udział w sukcesie czarnego protestu. Zainicjowaliśmy poważną debatę nt. szkodliwych umów handlowych TTIP i CETA. Dodaliśmy nowej mocy walce o czyste powietrze i, po przejęciu władzy przez PiS, stanęliśmy w obronie państwa prawa.

To dzięki Twojemu zaangażowaniu Akcja jest dziś tak silna. Dlatego, żegnając się z wszystkimi osobami zaangażowanymi w Akcję nie obawiam się o jej przyszłość. Dziękuję Ci za to co razem tworzymy!

Tak naprawdę, Akcja Demokracja, to nie kilkuosobowy zespół pracowników. Akcja Demokracja to Ty i tysiące innych osób, które codziennie podejmują różne działania na rzecz środowiska, praw pokrzywdzonych osób oraz demokracji.

Dzisiaj mamy wiele powodów do wspólnej walki: rosnący w siłę ruch narodowy, rząd niszczący po kolei instytucje demokratyczne czy inwestujący kolejne miliony w węgiel, który truje nas każdej zimy. Nie ustawajmy w staraniach o lepszą i bardziej sprawiedliwą Polskę.

Jestem pewien, że nasze ścieżki jeszcze się przetną.

Pozdrawiam,
Piotr Trzaskowski

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

Komentarze   

0 #2 alu foldeknive 2018-07-13 21:46
This webѕite was... hߋw do I say it? Relevant!! Finally
I've found something ѡhich helped me. Cheers!


Check out my sie ... alu f᧐ldeknive: https://www.justpaste.it/schweizerknive
Cytować
0 #1 adwokat rozwód 2018-04-11 12:04
Tekst wartościowy, wiele wnoszący. Będę częściej zaglądać na stronę.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież