Poniższy artykuł pochodzi z 16-go numeru Nexusa.

Jego wydawca (Agencja Nolpress) ma stronę internetową zamieszczoną pod adresem http://www.nexus.media.pl/

Ich e-mail to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon do nich to 85 653 55 11

Ćwiczenia opisane poniżej to jeden z alternatywnych sposobów leczenia chorób oraz przede wszystkim zapobiegania im. Stanowią one rodzaj naturalnej hormonoterapii - pobudzają gruczoły płciowe do wydzielania hormonów płciowych o właściwościach odmładzających.

Sprawdziłem skuteczność ćwiczeń na sobie. Zapewniam, że po ich wykonywaniu czowiek czuje się znacznie lepiej, młodziej i zdrowiej. 

UZDRAWIAJĄCE I ODMŁADZAJĄCE ĆWICZENIA CHIŃSKICH CESARZY - "PERŁA ORIENTU"

Niezwykła przemiana

Wielu ludzi docenia rolę, jaką pełni w życiu ruch. Jednak mało kto wie, co znaczy prawidłowo ukierunkowana aktywność pozwalająca osiągnąć optymalną wydolność organizmu bez szkody dla niego. Tajemnicę tę odkryto w dalekich Chinach.

Niemiecka naturoterapeutka Monnica Hackl jeździła co roku do Singapuru w celu studiowania terapii orientalnych. Na miejcu zaprzyjaźniła się z Chinką imieniem Chan. Była to soba starsza i mocno korpulentna.

Kiedy w roku 1989 ponownie odwiedziła Singapur, nie poznała swojej znajomej. Jej wygląd uległ radykalnej zmianie: zeszczuplała i odmładniała, stając się zupełnie inną osobą. Zapytana o przyczynę tej zadziwiającej przemiany, odpowiedziała z uśmiechem: ćwiczenia "powrót wiosny", po czym pokazała kilka prostych ruchów. Po przejściu rocznej próby Monnica została wprowadzona w tę metodę w linii przekazu, a następnie jako pierwsza upoważniona do nauczania na Zachodzie. Wkrótce sama przekonała się o słuszności obranej drogi, uzyskując poprawę zdrowia.

Tajemnicze ćwiczenia

W dawnych wiekach na górze Huashan w Chinach istniał klasztor. Mieszkający w nim mnisi słynęli z długowieczności, zachowując jednocześnie sprawność fizyczną i umysłową oraz młodzieńczy wygląd.Usłyszawaszy o tym, ówczesny cesarz kazał wezwać ich do pałacu. Kiedy mnisi stanęli przed władcą, zażądał od nich, aby wyjawili mu swój sekret młodości. Mnisi odpowiedzieli, że praktykując medytację odkryli w ciele obecność kanałów energetycznych, przez które wpływa energia życiowa z nieba i ziemi. Następnie opracowali bardzo proste ruchy pozwalające napełnić nią cały organizm. Metodę tę nazwali Huichungong (czytaj "heiczungun"), co znaczy: ćwiczenia "powrót wiosny".

Cesarz, nakazał mnichom nauczyć go tej sztuki. Zabronił natomiast przekazywania jej poza rodziną panujących.

Dopiero w XX wieku jeden z ostatnich uczniów mnichów Bian Zhizhong zdecydował się ujawnić światu Huichungong, aby zapobiec zaginięciu tego drogocennego skarbu. Ze względu na surowe reguły klasztorne i nie sprzyjającą sytuację społeczną, przez wiele lat praktykował za zamkniętymi drzwiami. Kiedy w końcu opublikował ćwiczenia w prasie, do redakcji zaczęły napływać pełne uznania listy od rozentuzjazmowanych czytelników, którzy w krótkim czasie wyleczyli się z różnych schorzeń. Ta wiadomość poruszyła świat: odkryto pilnie strzeżoną starożytną tajemnicę zdrowia i młodości. Wybitny amerykański biolog dr M.C. Niu nauczywszy się tych ćwiczeń, sam doświadczył ich nadzwyczajnej skuteczności. Podobną opinię wyrazili inni uczeni oraz lekarze. Obecnie Huichungong cieszy się uznaniem w wielu krajach.

 

 

 

 

Mechanizm działania

Zdrowie i witalność człowieka zależą od sprawnego krążenia energii życiowej (Qi) w dwudziestu meridianach, czyli kanałach energetycznych. Meridiany przebiegają przez najważniejsze narządy wewnętrzne: serce, osierdzie, płuca, śledzionę, wątrobę, nerki, pęcherzyk żołciowy, żołądek, jelito cienkie, jelito grube, pęcherzyk moczowy oraz potrójny ogrzewacz (pojęcie wystepujące w tarapiach orientalnych). Jeśli wskutek różnych czynników przepływ energii zostaje zakłócony, powstają choroby, a także rozpoczyna się proces starzenia. Odpowiednie ruchy mogą pobudzać meridiany i usuwać istniejące zakłócenia. Dzięki temu następuje uaktywnienie mechanizmów samoleczenia i organizm regeneruje się.

Szczególnym osiągnięciem mnichów z klasztoru Huashan jest odkrycie doniosłego znaczenia ośrodka energetycznego zwanego Xiadan, który znajduje się w podbrzuszu i obejmuje narządy płciowe. W czasie wykonywania ćwiczeń energia gromadzi się w tym ośrodku pobudzając gruczoły płciowe do wydzielania substancji chemicznych - hormonów. One z kolei regulują czynność pozostałych gruczołów dokrewnych: trzustki, nadnerczy, grasicy, tarczycy i przytarczycy, przysadki oraz szyszynki. Uwalniane przez nie hormony wywierają dobroczynny wpływ na różne procesy życiowe organizmu.

W dzisiejszych czasach często występują zaburzenia czynności gruczołów dokrewnych. Dzięki Huichungongowi organizm sam wydziela hormony w odpowiedniej ilości, w bezpieczny, naturalny sposób, w przeciwieństwie do przyjmownia ich w postaci leków syntetycznych wywołujących niekorzystne skutki.

Zastosowanie metody

Mnisi z klasztoru Huashan opracowując na podstawie wielowiekowych doświadczeń ćwiczenia "powrót wiosny" dążyli do uzyskania największej skuteczności przy najmniejszej ilości ruchów. Na tym właśnie polega genialność metody. Ćwiczenia są tak proste, że można nauczyć się ich w pół dnia! Nie wymagają dużego wysiłku, nadają się zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Wykonywane są na stojąco. Zależnie od potrzeby zajmują od trzech do dwudziestu minut dziennie. Pozytywne wyniki pojawiają się już po pierwszym razie!

Hiuchungong wywiera działanie zdrowotne i odmładzające na cały organizm. Pozwala utrzymać dobrą kondycję, dodaje sił, koryguje nieprawidłową postawę ciała, kształtuje sylwetkę. Usuwa toksyny z organizmu, pobudza mechanizmy obronne, poprawia skład i krążenie krwi. Dzięki wszechstronnemu działaniu Huichungongiem można leczyć choroby bez względu na ich rodzaj.

Huichungong leczy między innymi następujące schorzenia: chorobę wieńcową, miażdżycę naczyń mózgu, nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, przeziębienie, choroby płuc, zapalenie tchawicy i oskrzeli, astmę, alergię, wymioty, zaparcia i inne dolegliwości ze strony nerek, choroby tarczycy, otyłość, zaburzenia metaboliczne, chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa i stawu biodrowego, dyskopatię, garb, zapalenie stawu, mięśniobóle, bóle nóg, choroby barku, udar mózgu, padaczkę, bóle głowy, nerwobóle newru trójdzielnego, drżenia, zaburzenia schizofreniczne, nerwowość, nerwicę, nerwicę neurasteniczną i histeryczną, bezsenność, amnezję, zaćmę, jaskrę, krótkowzroczność, astygmatyzm, zapalenie siatkówki, ślepotę zmierzchową, zanik nerwu wzrokowego, bóle zębów, owrzodzenie błony śluzowej samy ustnej, cuchnący oddech, zapalenie ucha, szumy uszne, pogorszenie słuchu, zawroty głowy, niewyraźną mowę, mięsiączkowanie bolesne, zapalenie pochwy, przewlekłe zapalenie przydatków, dolegliwości w okresie przekwitania, impotencję, zapalenie naczyń chłonnych; trądzik, nadmierną potliwość dłoni, inne choroby skóry; defekt cery, plamy starcze, zmarszczki, łysienie i obwisłość piersi u kobiet.

Dawniej ćwiczenia "powrót wiosny" były zatrzeżone dla cesarzy i ich rodzin. Dzisiaj każdy może w zaciszu domowym korzystać z dobrodziejstwa tej niezwykłej metody, aby poprawić jakość swojego życia. (M. Hackl, Hui Chun Gong: Die Verjungungsubungen der chinesischen Kaiser, Heinrich Hugendubel Verlag, Monachium, 1999; B. Zhizhong, Daoist Health Preservation Exercises, China Today Press, Pekin, 1996).

 

 

 

WYBRANE ĆWICZENIA SYSTEMU "POWRÓT WIOSNY"

Ogólne zasady ćwiczeń

  • Włożyć luźny i wygodny strój. Nie wkładać obuwia na grubych podeszwach.
  • Wybrać miejsce bez przeciągów i bezwietrzne.
  • Ćwiczyć wolno i bez wysiłku.
  • Oddychać nosem w naturalny sposób. Obserwować swój oddech i skoordynować z nim ruchy. Unikać kierowania oddechem.
  • Uwagę lekko koncentrować na podbrzuszu.
  • Po zakończeniu ćwiczeń chodzić przez pięć, dziesięć minut.
  • Przez piętnaście minut po zakończeniu ćwiczeń nie należy jeść ani pić. Przez godzinę nie wolno spożywać zimnych pokarmów i napojów, także alkoholowych, ani się kąpać. Ćwiczenia można wykonywać godzinę po posiłku lub piętnaście minut po wypiciu napoju. [jeśli ćwiczy się z książki "Tajemne ćwiczenia odmładzające" Monnici Hackl (opisuje podstawy "Huichungong") to występuje TYLKO zasada, że można jeść większy posiłek kwadrans po zakończeniu ćwiczeń, a po głównym posiłku trzeba odczekać godzinę zanim zacznie się ćwiczyć; tytułowa strona tej książki jest na samej górze tego artykułu - mój komentarz]
  • Poniżej przedstawiono dwa spośród ćwiczeń "powrót wiosny".

[trzeba ćwiczyć około 2 lata podstawy ćwiczeń (z książki "Tajemne ćwiczenia odmładzające"), aby można było przejść do ćwiczeń z książki "Ćwiczenia cesarzy chińskich" - obrazek poniżej - mój komentarz]

 

"Pompowanie Yinu"

Przygotowanie: Stajemy prosto ze złączonymi nogami tak, aby kostki lekko się dotykały. Rozluźnione ręce spoczywają wzdłuż ciała. Wzrok kierujmy przed siebie. Uśmiechamy się do siebie w poczuciu własnej młodości i świeżości.

Ćwiczenie: Bierzemy się pod boki, tak aby kciuk znajdował się na plecach. Powinniśmy lekko odczuwać ucisk dłoni, nie powinien nas jednak w żaden sposób krępować. Teraz rozluźniamy się i ugnijmy nieco kolana. Kiedy poczujemy ciężar ciała na całej podeszwie, poddźwigujemy się w górę. Wykonując ten ruch, odpychamy się od podłoża i unosimy pięty ściągając jednocześnie nieco pośladki. W ten sposób powstaje ruch pompujący.

Powtarzamy ćwiczenie osiem razy.

Uwagi: Wykonując to proste ćwiczenie trzeba dokładnie wsłuchać się w siebie i wyczuć pompujący ruch w czasie wypychania ciała w górę. Unosząc pięty, stajemy na poduszce stopy, a nie na palcach. Tylko w ten sposób masujemy punkt Yongquan usytuowany w środku stopy. Aby wytworzyć więcej energii, ćwicząc mocno przyciśnijmy nogi do siebie.

Działanie: Podczas ćwiczenia przyjmujemy poprzez znajdujący się na końcu poduszki stopy punkt Yongquan energię ziemi i pompujemy ją przez uda do nerek. Yongquan oznacza "tryskające źródło". Kiedy to źródło zatyka się lub wysycha, energia nie może płynąć do ciała. Taka osoba może cierpieć z powodu zimnych stóp, bólów pleców, suchej skóry i dolegliwości ze strony nerek. Pompujący ruch oczyszcza i otwiera "źródło". Wpływająca energia rozchodzi się za pomocą meridianu nerek po całym ciele. Chińczycy uważają, że otwarcie tego punktu reguluje również podwyższone ciśnienie krwi.

Obie ręce są wsparte na bokach i masują przede wszystkim punkty meridianów wątroby i pęcherzyka żółciowego. Czubki palców leżą na punktach kanału śledziona-trzustka. Jest to kanał, który przechodzi przez ten obszar i zaopatruje go w energię: tak zwane naczynie opasujące, obejmujące ciało w pasie. Można je pobudzić, uciskając lekko dłońmi. Naczynie to jest dodatkowym kanałem zaopatrzenia, który jak pas obejmuje nasze ciało i posiada odgałęzienia do innych, stykających się lub krzyżujących z nim kanałów.

Są to meridiany żołądka, śledziony, nerki, pęcherzyka żółciowego, wątroby i oba meridiany nadrzędne, przebiegające pionowo przez środek ciała. Uciskając lekko dłonią to właśnie miejsce, oddziałujemy więc na bardzo wiele obszarów naszego ciała, a przede wszystkim na układ trawienny.

Ściągnięcie pośladków podczas pompującego ruchu w górę wzmacnia mięśnie tego obszaru (uda, pośladki).

"Pobudzenie serca"

Przygotowanie: Stajemy prosto ze złączonymi nogami, tak aby kostki lekko się dotykały. Rozluźniamy i opuszczamy ramiona wzdłuż ciała, wzrok kierujmy przed siebie. Uśmiechamy się do siebie w poczuciu własnej młodości i świeżości.

Ćwiczenie: Podnosimy powoli dłonie i składamy je na wysokości piersi palcami skierowanymi w górę. Przedramiona powinny tworzyć linię poziomą - należy więc zwrócić uwagę na to, aby nie trzymać dłoni zbyt wysoko.

Uginamy nieco kolana i łagodnie, lecz wyraźnie przesuwamy złożone ręce w lewo aż do osiągnięcia granicznego punktu tego ruchu. Biodra i kolana przenosimy w drugą stronę, a więc w prawo. Spojrzenie przez cały czas kierujemy przed siebie. Następnie wykonajmy teraz ten ruch w prawo.

UwagiUnikajmy wszelkiego pośpiechu i gwałtownych ruchów. To proste ćwiczenie wykonujemy powoli i płynnie. Nie szarpiemy ramionami w lewo lub w prawo, lecz przesuwamy złożone ręce wyraźnie w jedną lub drugą stronę, tak daleko jak to tylko możliwe.

Przed rozpoczęciem ruchu powrotnego pozostańmy na chwilę maksymalnie wychyleni w bok. Również biodro należy powoli i wyraźnie przesunąć tak daleko w bok, jak to tylko możliwe.

Działanie: Już nazwa tego ćwiczenia mówi, że prowadzi ono do silnego pobudzenia serca i krążenia krwi. Ruch złożonych rąk na boki rozluźnia i masuje obszar piątego kręgu piersiowego. Kręg ten ma kluczowe znaczenie w czynnościowych zaburzeniach pracy serca, ponieważ jest on często zablokowany i przesunięty. Przesunięcie lub blokada kręgu powoduje ucisk miejsc wyjścia nerwów i w ten sposób cierpi także splot sercowy. W ten sposób dochodzi do niedoborów, które mogą prowadzić do ucisku lub kołatania, bądź też kłucia w okolicy serca. U pacjentów z tego typu dolegliwościami często nie można stwierdzić żadnej przyczyny organicznej. Ludzie, którzy mają blokadę piątego kręgu, zwykle odczuwają dolegliwości związane z pogodą. W czasie wiatru halnego lub przy zmianach pogody może dochodzić do zaburzeń układu krążenia, mogą też występować stany przypominające zawał. Zabiegi kręgarskie w tym rejonie są często niemożliwe, np. wtedy gdy kręg jest przesunięty do przodu. Tak dzieje się zawsze, gdy zablokowany staw pełni w ciele określoną funkcję nośną - manualna terapia nie wystarcza zazwyczaj na długo.

 

Ćwiczenie to stopniowo rozluźnia blokadę wokół piątego kręgu i rozkurcza mięśnie tego rejonu. W trakcie wykonywania ćwiczenia lub po jego zakończeniu ćwiczącemu robi się ciepło. Ciepło to wychodzi z pleców i rozprzestrzenia się poprzez klatkę piersiową w stronę twarzy. Jest to znak, że zatrzymana na zablokowanym kręgu energia uwolniła się i teraz ponownie krąży w organizmie.

Ruchy boczne bioder ćwiczą mięśnie nóg i miednicy i pomagają zapobiegać i leczyć dolegliwości w tym rejonie ciała.

Kontakt z autorem:

Miłosz Woźniak, ul. Bol. Krzywoustego 6 m. 6, 70-244 Szczecin; tel. (091) 4346155 (osoby chcące uzyskać informacje drogą listowną, do swojego listu winny dołączyć kopertę z podanym adresem zwrotnym i naklejonym znaczkiem)

 

******************************************************************************

Warto kupić książkę, której obrazek jest na górze tego artykułu. Ja wykonywałem 3 ćwiczenia z tej książki (z 11 dodatkowych ćwiczeń). Są to: podążanie za policzkami, uderzenie w smoczy pysk oraz pocieranie głowy smoka. Dwa pierwsze z nich wykonywałem od niedzieli 20 marca 2016 (początek astronomicznej wiosny), a po około dwóch, trzech dniach wykonywałem jeszcze to trzecie ćwiczenie (pocieranie głowy smoka).

Od 23.04.2016 do 9.06.2016 zacząłem wykonywać jeszcze dodatkowo 2 ćwiczenia: pompowanie yin i pobudzenie serca. Pierwsze z nich pomaga w leczeniu: zimnych stóp, bólów pleców, suchej skóry, dolegliwości nerek oraz reguluje ciśnienie krwi i układ trawienny, a także ujędrnia mięśnie ud oraz pośladków.

Drugie z kolei, jak wskazuje już sama nazwa tego ćwiczenia, stanowi ogromne ożywienie dla krążenia krwi w sercu. Ruchy złożonych dłoni w bok rozluźniają i masują obszar piątego kręgu piersiowego. Punktowi temu przypada kluczowa pozycja jeśli chodzi o zwalczanie funkcjonalnych problemów czynności serca. Często jest on zablokowany albo przesunięty. Wskutek przesunięcia lub blokady kręgu okolice wyjścia nerwów ulegają sprężeniu, uszczerbku doznaje również splot nerwów sercowych. Powstaje w tym miejscu niedobór zaopatrzenia w energię, który może doprowadzić do powstania dławicy piersiowej, kłucia i nerwicy serca.

Kiedy wykonujemy to ćwiczenie, stopniowo rozluźnia się blokada piątego kręgu piersiowego oraz mięśnie tego obszaru. Ćwiczący odczuwa jego działanie poprzez ocieplenie się ciała w trakcie lub po ćwiczeniu. Ciepło to wychodzi z pleców i rozprzestrzenia się poprzez klatkę piersiową aż do twarzy. Jest to znak, że energia nagromadzona w zablokowanym kręgu uwolniła się i napływa do naszego ciała.

 

W czwartek 9.06.2016 wykonałem jeden raz ćwiczenie wzmacnianie nerki i od 10.06.2016 zakończyłem okres ćwiczeń, czuję, że coś mi on dał - np. chyba w jakimś stopniu wyleczyłem się z suchej skóry na dłoniach - myślę, że dzięki ćwiczeniu "pompowanie yin".

Ćwiczenie wzmacnianie nerki, mimo że wydaje się proste, stanowi genialną kompozycję układu meridianów łączącą płuca, osierdzie i główny regulator tylny. Ten ostatni jest kanałem energetycznym biegnącym na plecach wzdłuż środka ciała od krocza do ciemienia. Dlatego ćwiczenie to przypomina podobny układ istniejący w chińskiej akupunkturze. Każdorazowa stymulacja tylko dwóch punktów, z których jeden leży na dłoni, a drugi na stopie, aktywuje grupę Meridianów Specjalnych.

Dzięki temu poprzez sprzężenie dwóch przeciwstawnych meridianów, jak mówią Chińczycy, można wychwycić wiele powierzchownych i wewnętrznych symptomów chorobowych.

Działanie tej metody leczenia było tak imponujące, że pierwsi francuscy terapeuci stosujący akupunkturę nazwali te kanały "Cudownymi Meridianami".

I są nimi w rzeczywistości, ponieważ tworzą połączenia ze wszystkimi dwunastoma meridianami głównymi i poprzez tajemnicze kontakty we wnętrzu ludzkiego ciała oddziałują na wszystkie narządy wewnętrzne. Poza tym wpływają na regulację krwi i energii Qi. Także medycyna zachodnia już dawno przekonała się o tym, jak ważny jest skład krwi dla zdrowia człowieka. Według tradycyjnego chińskiego przekazu, krew jest nośnikiem energii witalnej człowieka (Qi), ponieważ jest ona z krwią połączona i we krwi płynie.

 

Poniżej o tym, jakie są zalecenia przy niektórych dolegliwościach (wybrałem 9 dolegliwości z 37-miu opisanych we wspomnianej książce), ale ponieważ ćwiczenia Hui Chun Gong wpływają regulacyjnie na wszystkie procesy w ciele człowieka, można je wykonywać przy wszystkich rodzajach zachorowań. Wyjątek to ćwiczenia: Powrót wiosnyEnergia Witalna oraz Orzeł ostrzący szpony. Ćwiczenia te nie nadają się dla kobiet w ciąży i mogą doprowadzić do poważnych problemów jeśli mimo to będą wykonywane.

 

Trądzik, choroby skóry: Jedenaście dodatkowych ćwiczeńEnergia Witalna.

Alergia: Wszystkie ćwiczenia, a szczególnie Energia Witalna.

Artroza, problemy z kośćmi:  Powrót wiosny, Energia Witalna, Wzmacnianie nerki. Ćwiczenia te bazują na wzmocnieniu nerek. W medycynie chińskiej nerki odpowiedzialne są za budowę i stan kości. Wszelkie bóle kości i dolegliwości aparatu ruchowego spowodowane są więc słabością nerek. Poprzez wzmacnianie nerek bóle kości i problemy ruchowe znikają same z siebie.

Astma:Otwieranie ramion, Krążenie ramion, Niebiańskie kręgi.

Choroby autoimmunologiczne: Ten sam zestaw.

Obniżenie dna miednicy: Powrót wiosny, Energia Witalna, Ziemskie Kręgi, Feniks rozpościera skrzydła.

Zapalenie pęcherza: Energia Witalna, Pompowanie Yin.

Katar sienny: Wszystkie ćwiczenia.

Stres: Tylko Powrót wiosny, ale za to 200 razy!

 

Od 11.11.2017 wykonywałem poza początkowym "ćwiczeniem otwierającym", ćw. 2-gie - "Powrót wiosny odżywianie nerki oddechem", 6-te - "Pompowanie Yin", 8-me - "Ożywianie serca" oraz sześć ćwiczeń dodatkowych - "Trzy feniksy", "Stworzenie nieba", "Podążanie za ogonem feniksa", "Podążanie za policzkami", "Uderzenie w smoczy pysk" i "Pocieranie głowy smoka".  Bardzo polecam!

 

 

 

Chciałem opisać najpierw ćwiczenie otwierające, które przygotuje Cię do wykonania kolejnych ćwiczeń, wyrówna oddech i ukoi układ nerwowy. Głęboki oddech dobrze przewietrzy i oczyści płuca, dzięki czemu zniknie zmęczenie i wyczerpanie. Oprócz tego całe ciało przyjemnie się rozciągnie i przygotuje do przyjęcia energii powietrza i ziemi.

 

ĆWICZENIE OTWIERAJĄCE

 

Stań prosto ze złączonymi nogami, tak, aby kostki delikatnie się dotykały. Ręce zwisają luźno w naturalnej postawie po obu stronach ciała. Również dłonie pozostają luzne, palce są lekko wyprostowane, lecz nie całkiem proste ani zaciśnięte.

Wzrok masz skierowany prosto przed siebie. Uśmiechnij się w sobie, w poczuciu pełni młodości i świeżości. Pozwól zbędnym myślom odpłynąć i zachowaj harmonijny nastrój.

Z tej pozycji unieś jednocześnie obie ręce nad głowę w formie bocznego półkola. Powoli wdychaj jednocześnie powietrze i wraz z ruchem rąk ku górze rozciągaj szeroko klatkę piersiową. Wykonując te czynności unoś się na kłębach palców stóp. Wszystko odbywa się bardzo wolno. Kiedy ręce spotkają się nad głową, przyłóż dłonie do siebie i wyciągnij się.

Z wydechem opuszczaj złączone dłonie do wysokości twarzy. Kiedy czubki palców znajdą się na wysokości nosa, zakończ wydech. Zatrzymaj ręce na chwilę w tej pozycji i wydychaj powoli powietrze. Z następującym potem wydechem ręce rozdzielają się i powracają do pozycji wyjściowej, tzn. znowu zwisają luźno po obu stronach ciała.

Przy tym, jak i przy wszystkich innych ćwiczeniach, zwracaj uwagę na to, aby wyciągać ciało tylko podczas rozciągania klatki piersiowej. W pozycji spoczynkowej nie należy prostować okolic podkolanowych, lecz delikatnie je rozluźniać. Plecy pozostają przy tym proste, a pośladki lekko wypięte: pozycja znana z innych wschodnich form ruchu.

Ćwiczenie otwierające prowadzi do osiągnięcia większej równowagi i pomaga przy zmęczeniu oraz wyczerpaniu.

 

Poniżej opisuję ćwiczenie "Powrót wiosny" Odżywianie nerki oddechem (ćwiczenie to nie nadaje się dla kobiet w ciąży):

Stań prosto, obie stopy rozstawione są równolegle względem siebie na szerokość ramion. Ręce zwisają luźno wzdłuż ciała.

Weź głęboki wdech i przy wydechu rozluźnij i delikatnie ugnij kolana zachowując prosty tułów. Podczas wydechu jeszcze raz świadomie rozluźnij wszystkie mięśnie i wychodząc z okolic podkolanowych zacznij kołysać całym ciałem tam i z powrotem. Stopy stoją mocno na ziemi i amortyzują ruch całego ciała. Ruch kołyszący wychodzi wyłącznie ze stawów kolanowych, ramiona nie mogą uniesione. Nie wykonuj także zamierzonych ruchów rękami. Kiedy Twoje ciało rozluźni się, sam poddasz się temu kołyszącemu ruchowi. Pod żadnym pozorem nie próbuj sterować oddechem - sam dopasuje się do rytmu ćwiczenia. Wykonaj to ćwiczenie 164 razy - kołysanie wychodzi wyłącznie ze stawów kolanowych.

Ćwiczenie to nie nadaj się dla kobiet w ciąży, niezależnie od jej zaawansowania. Także kobiety, które mają silne krwawienie miesiączkowe powinny w tych dniach zrezygnować z tego ćwiczenia. Po większych operacjach, szczególnie w okolicy podbrzusza i podczas połogu ćwiczenie to również jest zabronione. 

Przemiana materii skóry: poprawa wyglądu cery, zmniejszenie zmarszczek, zniknięcie pryszczy i suchego naskórka - jest, dzięki ćwiczeniu "Powrót wiosny", ewidentna. 

Jest to jeden filarów "Huichungong". To najważniejsze ćwiczenie i jednocześnie podstawa wszystkich kolejnych ćwiczeń. 

 

Liczba odsłon na "starych" stronach Cudu Miłości: 43 503


You have no rights to post comments